2024 március 19

OpcioGuru, akinek a profik is lájkolnak

Régóta figyelem Nagy Gergelyt, alias OpcioGurut, a Tőzsdefórum egyik blogerét. Bár sosem dolgozott a tőzsdén, s még csak pénzügyi képzésben sem részesült, a Facebook posztjait gyakran lájkolják a profik. Nem véletlen, hogy a hivatásos szakértők is elismerik a piacon szerzett tudást, ugyanis egy speciális terület az opciózás hazai mesterével van dolgunk.

Hogy mennyire zavarba ejtő néha egy opciós ügylet, jól mutatja a pár napja történt eset. Az egyik elemző egy példa opcióval támasztotta alá a véleményét, ám a könnyűnek látszó tipp számolása közben annyira összezavarodtunk, hogy a telefonbeszélgetés közben kétszer is időt kért, s a másik vonalon egyeztetett.

Mi fán terem az opció?

Nem véletlenül hiányzik a hazai parkett kultúrából az opciós műveltség – mondja Nagy Gergely (OpcioGuru), hiszen igazán likvid és olcsó piacot csak a tengerentúlon találunk. Bár az OTC devizapiacon is van likviditás, de az tőzsdén kívüli piac. Miután rendszeresen tart előadásokat, üzemeltet egy online oktató oldalt, több blogot ír, sőt újabban a Gazdasági TV-ben is van egy műsora, viszonylag gyakran kérdezik tőle, hogy mi fán terem az opció? Azon túlmenően, persze, amit minden befektető álmából felkeltve is kívülről fúj, hogy egy vételi, vagy eladási jogosultság.

Nos, OpcioGuru általában a Casco példán keresztül világítja meg ezt az ügyletcsaládot. Ebben az analógiában, ahogy a Casco biztosítás, úgy az opció is lejár heti vagy havi szinten. Ahogyan egy Casco esetében is tudjuk, hogy pontosan mennyi az a havidíj, amit be kell fizetnünk, az opcióknál is tudjuk hogy mennyit veszíthetünk egy opciós jog megvételével. Ez az alapja a más ügyleteknél megszokottnál jóval hatékonyabb kockázatkezelésnek, hiszen nem kell stop megbízásokat használni, mert maga az opció vételi díja szolgál egyfajta stopként. Ahogy a Casco díját is csak egy meglévő autó után lehet befizetni, az opció sem létezik alaptermék nélkül.

tozsde_árfolyamok_grafikonok_indexek_123rfAz opciók származtatott termékek, a hozzájuk kapcsolódó alaptermék pedig lehet – többek közt – részvény, index, deviza, ETF, vagy kötvény. És amire opciót jegyeznek, arra köthetünk is, feltéve, hogy van likviditása az adott piacnak. Mert ezres nagyságrendben léteznek olyan opciós piacok, melyek tetszhalottak az alacsony likviditás és széles spread miatt.

Hogy milyen fajtái vannak az opciónak? Alapvetően két fajtája van, a Call opció, amellyel akkor profitálhatunk, ha emelkedésre játszunk, s nő az alaptermék ára. Míg a Put opció akkor termel nyereséget, ha esésre játszunk, s csökken az alaptermék ára.

Megfizette a tanulópénzt!

Miként lesz valakiből OpcioGuru? Rendhagyó a pályája, hiszen Nagy Gergely 12 évig IT vezetőként dolgozott, s a szabadságvágya, meg a hétfői koránkelések hajtották a tőzsde parkettre. Nem járta végig a pénzügyi, tőzsdei szamárlétrát. Az ilyesféle képzéseknek még a tájékára sem ment.

Hogy miből merít? Elsősorban a saját kereskedési tapasztalataiból, hiszen 9 éve aktívan trédel. Gyakran mondogatja, hogy a legjobb tanár a privát tapasztalat. És azt sem titkolja, hogy keményen megfizette a tanulópénzt. Mert nemcsak az előkelő egyetemeken kell borsos tandíjat fizetni, de a piacon is drágán mérik a használható tudást.

kockázat_123rfAz opciózásra egyébként véletlenül bukkant, amikor súlyos veszteségei nyomán szembesült a normál piac kockázatkezelési megoldásainak korlátaival.

Kinek játék, kinek megélhetés

Lassan edukálódik a magyar befektetői társadalom. Nagy Gergely tapasztalatai szerint három irányból, vagy ha úgy jobban tetszik, három lehetséges igénnyel jelentkeznek az oktatásokra az érdeklődők. Van, aki fedezeti ügyletben gondolkodik, van, akit a kockázatkezelés izgat. De olyanok is akadnak szép számmal, akik beleuntak az iránykereskedés csapdáiba, elegük van a stopvadászatból, ehelyett az iránymentes kereskedés csínját-bínját szeretnék megismerni.

Szerinte előbb-utóbb kifut a mostani forex divat, amelyen nagyon sokan buktak elég sokat ahhoz, hogy komoly energiát fektessenek a kockázatkezelésbe. Ami adott esetben az opciós technikák elsajátítását jelenti.

Hogy mekkora indulótőkével lehet belevágni az opciós kereskedésbe? Ha játékról van szó, akkor 5000 dollárral, ha megélhetésről, akkor 50 000 dollárral. Mert jó eséllyel és rendszeresen, havi 4-5 százaléknál nagyobb hozamot nem lehet kifacsarni a számlából, s ugye 200-250 dollárból még egy takarékos spekuláns is nehezen jön ki hó végén.