2024 március 29

Fegyver nélkül marad Venezuela

Fegyvertilalom, vagyonbefagyasztás, utazási korlátozás

A tagországok kormányait tömörítő tanács sajtószolgálatának tájékoztatása szerint az egyhangú döntéssel jóváhagyott büntetőintézkedésekkel megtiltják az európai cégek számára, hogy fegyvereket, illetve olyan berendezéseket szállítsanak a dél-amerikai országba, amelyek a belső elnyomás céljára is felhasználhatók.

A miniszterek egy olyan jogi keretszabályozás létrehozásáról is döntöttek, amely lehetővé teszi, hogy vagyonbefagyasztást és beutazási korlátozást rendeljenek el a jogállamisági és emberi jogi elvek megsértéséért felelőssé tehető venezuelai természetes és jogi személyek ellen.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”117″]

Még csak figyelmeztettek

A szankciós listára még senki nem került fel, erre később kerülhet sor. A szakértők ennek a keretnek a megalkotását „figyelmeztetésként” értelmezik. Rámutattak: a helyzet alakulásának tükrében, fokozatosan és rugalmasan vezethetőek be, illetve oldhatóak fel a korlátozások.

„Minden, amit teszünk, a kormány és az ellenzék közötti párbeszéd felújítását célozza a demokratikus és békés megoldás érdekében” – mondta Alfonso Dastis spanyol külügyminiszter.

Aggódnak a tárcavezetők

A tárcavezetők ismételten aggodalmukat fejezték ki a venezuelai helyzet miatt, és felszólították a caracasi kormányt, hogy a tartós és békés megoldás érdekében állítsa helyre a demokratikus legitimitást, és tartsanak szabad és tisztességes választásokat az országban.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Az Európai Parlament szeptemberben állásfoglalást fogadott el, amelyben a képviselők szankciók elrendelését sürgették Caracas ellen.

Két éve elég rossz a helyzet

Venezuela több mint két éve súlyos gazdasági és politikai válsággal küzd. A hatalmas olajkészletekkel rendelkező, de szinte semmi mást nem exportáló ország gazdasága az olajár esése miatt gyakorlatilag összeomlott.

A jobboldali ellenzék elsöprő többséget szerzett a legutóbbi választásokon, Nicolás Maduro baloldali elnök azonban erre válaszul szinte teljesen felszámolta a népképviseletet, augusztusban pedig úgynevezett alkotmányozó nemzetgyűlést választottak, amelyet a nemzetközi közösség jelentős része nem ismer el.

Áprilistól hónapokon át folyamatosak voltak az utcai tüntetések az országban, ezekben több mint százan vesztették életüket.