2024 március 28

Gazdag és sikeres évre vágysz? Mutatjuk a legfontosabb szabályokat!

Még napjainkban is számos babona él a köztudatban, amelyek legfőképp a szerencséhez és a pénzhez kötődnek. Természetesen az óév utolsó és az újév első napjáról sem hiányozhatnak a furcsa szokások.

Bár teljesen sosem tudjuk megjósolni, hogy milyen lesz az következő évünk, azért próbálkozni lehet. Aki azonban biztosra akar menni, annak hatványozottan oda kell figyelnie arra, hogy mit csinál ezekben a napokban: még arra is, hogy mit eszik, vagy milyen vendégeket fogad ilyenkor. Jöjjenek hát az “alapszabályok”, amelyeket a sikeres évkezdés érdekében ajánlott betartani!

A bőség zavara

Az talán mindenki számára ismert, hogy újév napján szerencsét hoz, ha lencse, bab vagy borsó kerül az asztalra. Ezek a szemes ételek ugyanis a pénzt szimbolizálják, így bőséget ígérnek az következő évre.

Hasonlóan jó megoldás, ha ünnepi süteményként rétest eszünk, hiszen így olyan hosszúra nyúlik majd a szerencsénk, mint a rétestészta. Régebbi, de egyes területeken még ma is élő szokás a szerencsepogácsa készítése, ami annyit tesz, hogy aki megtalálja a pogácsába rejtett pénzérmét, gazdag év elé nézhet.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Ezek mellett a malac is garantálja, hogy sikeres évünk lesz. Ha tehát vásárolunk egy malacot ábrázoló szobrot vagy szerencsepénzt, bebiztosíthatjuk magunkat a következő 365 napra. Ha van a közelünkben éjfél után élő malac, bátran húzzuk meg a farkát, és már borítékolhatjuk is a jó esztendőt.

De természetesen a sült malac is varázserővel bír ilyenkor, mivel a hiedelem szerint előtúrja a szerencsénket. A szárnyasok fogyasztásától azonban jobb tartózkodni ilyenkor. Úgy tartják, hogy a csirke elkaparja a szerencsét, a pulyka pedig haragot hoz a házhoz.

A hallal kapcsolatban viszont megoszlanak a vélemények. A folyó menti településeken a babona szerint gazdagságot hoz, ha halat fogyasztunk újév napján, főleg akkor, ha mi is tisztítjuk meg: minél több pikkelyt pucolunk le az állatról, annál több pénzre számíthatunk az új esztendőben. Az ország többi részén azonban inkább kihagyják az ünnepi menüből a halat, mert úgy hiszik, elúszik vele a szerencse is.

Miért éppen pezsgőt iszunk újévkor?

A pezsgőt évszázadokig csak a leggazdagabbak engedhették meg magunknak, 2-3 évet is igénylő előállítása miatt ugyanis nagyon borsos áron kínálták ezt az italt.

A 1850-es években azonban megtörtént a nagy áttörés: a tankpezsgő-készítési eljárással már 7-8 ezer palacknyi nedűt tudtak egyidőben elkészíteni, ez pedig alaposan lenyomta az árakat is, a kevésbé tehetősek számára is elérhetővé téve az “úri italt”. 

A luxus érzetét azonban a mai napig megtartotta a pezsgőfogyasztás: szinte minden ünnepi alkalomkor, így például újév első perceiben is ezt fogyasztják világszerte. A szilveszteri szokás lényege tehát, hogy ha ezt az előkelő italt fogyasztjuk, akkor fényűző életre számíthatunk a következő 12 hónapban.

Tudomány a pezsgő mögött
Miért és hogyan habzik a pezsgő, miről árulkodik a habja? Hogyan jönnek létre a stabil buborékok? Mi a szerepe mindebben a pohárnak? Ha érdekelnek a válaszok, kattints ide!

Vigyázzunk a pénzünkre!

Ha szeretnénk, hogy elég pénzünk legyen a 2018-as évben, érdemes szilveszter éjjelén nagy címletű papírpénzt tartani magunknál. Így ugyanis “teli pénztárcával” kezdjük az új évet, és mint tudjuk, amilyen az első nap, olyan lesz az egész év is. Ennek értelmében azonban próbáljuk meg nem rögtön elkölteni azt az összeget, különben egész évben nagy kiadásokkal számolhatunk.

A babona továbbfejlesztett változata, hogy kölcsönkérni és kölcsönadni sem szabad semmit az óév utolsó, illetve az újév első napján – legyen szó akár pénzről, akár használati tárgyakról. Aki kér, az egész évben rászorul majd mások segítségére, aki pedig ad, szűkösen él majd az elkövetkezendő esztendőben.

A magyar babonához hasonlót Indiában is megfigyelhetünk. Itt például semmit sem szabad kiadni vagy kivinni a házból az újév első napján, különben szegénység vár a családra. Persze ezt is el lehet túlozni: ott például még a szemetet is tilos kidobni január 1-jén.

2018… üres lesz-e a polc?

Mint az előbb is említettük, az évkezdés nagyban meghatározza az esztendő további részét – legalábbis a babonák szerint. Így például rossz ómen, ha a kamra és a hűtő polcai üresek, amikor átlépünk az új évbe.

Érdemes még a fűszertartókat és az autónk benzintartályát is feltölteni ilyenkor, ha biztosra akarunk menni. Ha pedig telerakjuk finom ételekkel a frigót és spájzot, egész évben lesz mit tenni az asztalra.

A legbabonásabbaknak pedig extra tipp: az újév első látogatója lehetőleg férfi legyen, az erősebb nem tagjai ugyanis szerencsét hoznak a házba, míg ha női vendég lépi át először a küszöbünket, akkor ő hazaviszi magával a sikeres és gazdag esztendőnk ígéretét.

Ezúton is sikerekben gazdag, nyugodt évet kívánunk olvasóinknak!

Különös szilveszter: újévköszöntés a világ körül
Az újévet szerte a világon ünnepelve fogadják, ki így, ki úgy. Ha kíváncsi vagy, hogy külföldön hogyan telik az óév utolsó napja, olvasd el ezt a cikkünket!