2024 március 29

Gyerek a fedélzeten: hogyan válasszunk gyermekülést?

Az autó biztonsági övének használata életet menthet, de ezeket az öveket a felnőtt emberek átlagos méreteire igazítva tervezték, egy kisgyerek meg is fulladhat tőlük. A kicsik biztonságos szállításának első lépése tehát a gyermekülés beszerzése. Ez Magyarországon kötelező a 150 centiméternél alacsonyabb, és 12 évnél fiatalabb gyerekeknél.

Milyen legyen az ülés?

A speciális ülést érdemes szakboltban vásárolni, mert így biztosan olyan terméket veszünk meg, amely számos teszten és értékelésen helyt állt. Ha használt gyerekülés mellett döntünk, nézzünk utána az interneten a gyártónak, és csak akkor vásároljunk, ha biztosan nem volt balesete korábban az adott ülésnek. És hogy mik a szabályok?

150 cm-nél alacsonyabb gyermek a szabályok szerint csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A Kresz szintén kimondja, hogy a 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Az első ülésen, az autó menetirányának háttal gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be, ha az adott üléshez nem tartozik légszák, vagy azt kikapcsoltuk. A gyerekülés kötelező 3 éves kor felett is, ha a gyermek testmagassága még nem több, mint 135 cm.

135 cm felett elhagyható a gyerekülés, de csak akkor, ha a gyerek már biztonságosan rögzíthető a biztonsági övvel (megfelelően igazodik a testméretéhez az öv). Ülésmagasítót csak a már 135 cm-nél magasabb gyermek esetében használhatunk.

Körültekintően válasszunk

Jó tudni, hogy az üléseket súlycsoport szerint különböző kategóriákba sorolják:

0-0+. csoport: legkisebbeknek az úgynevezett bébikagylók, a 0 és 0+ jelzéssel ellátott ülések valóak: ezekbe a kicsiket saját övvel köthetjük be.

I. csoport: Ide a 9-18 kilógrammos, 8 hónapostól-4 éves korú gyermekek tartoznak: a nekik szánt ülések már csak menetiránnyal megegyező irányban, az autó biztonsági öve segítségével rögzíthetőek. A kicsiknek az ülésben saját biztonsági övük is van.

II. csoport: A II. csoportba tartozó 3-7 éves, 15-25 kilogramm súlyú gyerekekre hasonló szabályok vonatkoznak.

III. csoport: Változás a 22-36 kilogramm súlyú 6-12 éves gyerekek utazásánál van: ők már szabadon ülhetnek az autóban, náluk már csak felsőtestet megemelő ülőpárnára vagy háttámlás ülésmagasítóra van szükség.

Így vásároljunk

Amikor elmegyünk megvásárolni a gyermekülést vigyük magunkkal a gyereket is, aki majd használni fogja, hiszen így van esélyünk a lehető legjobban illeszkedő, a gyermek számára leginkább kényelmes biztonsági rendszert megvásárolni. Minden esetben olyan ülést vegyünk, ami megfelel a biztonsági előírásoknak.

Fontos megemlíteni még az úgynevezett ISOFIX rendszert, amely közvetlenül az autó karosszériájához erősíti a gyerekülést. A legfontosabb, hogy mindig megfontoltan, körültekintően vezessünk, figyeljünk oda a különböző előírásokra, hogy gyermekünk is a lehető legnagyobb biztonságban utazhasson velünk.