2024 március 19

Internet gyorsabban a Huawei új technológiájával

A Távközlési Világnap keretében olyan új technológiát mutatott be a Huawei Technologies Hungary a győri Széchenyi István Egyetemen, amellyel az eddigieknél sokkal gyorsabban juthat el a szélessávú internet a háztartásokba. Az akár 5G-alapon is működő AirPON a vezetékes és a vezeték nélküli technológiát ötvözve segíti a telekommunikációs szolgáltatókat abban, hogy egy adott kábelvégpontból vezeték nélküli technológiával juttassák el az internetet az otthonokba, középületekbe és ipari épületekbe – akár harmadára csökkentve a hálózat kiépítésének idejét. A technológia Magyarországon az elsők között jelenik meg idén Európában, s jövőre lesz széles körben alkalmazott technológia világszerte.

A száloptikás (fiber) kábelek kulcsfontosságúak a digitális korszakban, a gyors és megbízható internetkapcsolat biztosításával a gazdasági fejlődés motorjainak is tekinthetők – Magyarországon is fontos célkitűzés, hogy a szélessávú internet minden háztartásba eljusson.  A pandémia következtében a home office is egyre elterjedtebbé vált, amihez fontos a stabil szélessávú internet és annak minél gyorsabb kiépítése.

A vezetékes hálózatok építése ugyanakkor pénz és időigényes folyamat, a helyszíni erőforrások hiánya miatt a távközlési szolgáltatók számos kihívással néznek szembe. Az egyik ilyen a távolság áthidalása, azaz, hogy a szolgáltató az optikai végződéstől (OLT, vagy Optical Line Terminal) eljuttassa az internetet az akár 10–20 km-re található a végfelhasználókhoz.  Mindez időigényes folyamat is, mert az optikai kábelek telepítési engedélyének beszerzése akár 6-10 hónapig, a kiépítés pedig akár egy évig is eltarthat. 

A Huawei egy olyan új technológiát mutatott be a Távközlési Világnap alkalmából a győri Széchenyi István Egyetemen (a világnaphoz kapcsolódó eseményeket itthon évek óta az egyetemen rendezik meg), amely megoldást kínál a problémára, és lehetővé teszi, hogy a szélessávú internet optikai kábeleken az eddigieknél sokkal gyorsabban és költséghatékonyabban épüljön ki és juthasson el az otthonokba, középületekbe és ipari épületekbe. A Huawei AirPON megoldásának egyik legfontosabb előnye, hogy a már meglévő vezetékes rendszer végpontját használja, majd onnan mikrohullámon – vezetékek és kábelek nélkül továbbítja az internetet, ezért kevesebb alkatrész és anyag szükséges a telepítéshez.  A hálózat kiépítésének idejét pedig 70 százalékkal csökkentheti. A telepítéshez nincs szükség egy fix kültéri vagy beltéri dobozra, az egység akár a falra vagy a tetőn lévő antennákra, póznákra is felszerelhető. Az internetes letöltéseknél a késleltetést is tovább csökkenti az online tanulás, a játék vagy az irodai munka során.

„Magyarországon már több mint egymillió háztartásban érhető el szélessávú internet a Huawei hálózati eszközeinek segítségével – mondta Colin Cai. A Huawei Technologies Hungary vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a Huawei a legmodernebb technológiákkal támogatja Magyarország digitális átállását. „Az AirPON a magyar infokommunikációs célok megvalósításához érdemben járul majd hozzá, hogy a digitalizáció minden magyar embert, vállalkozást, iskolát, egyetemet segíthessen – tette hozzá a Huawei vezetője.Az AirPON technológiát, amelyet Törökország és Spanyolország után Európában harmadikként Magyarországon vezet be a vállalat, jövő évre várhatóan széles körben alkalmazott technológia lesz világszerte.

„Magyarországnak a társadalmi és gazdasági fejlődés, a versenyképesség fenntartása érdekében továbbra is prioritás a gyors, késleltetés nélküli adatátvitel, internet s ehhez mind a vezetékes, mind a vezeték nélküli technológiákra szükség van” – mondta Solymár Károly, az Innovációs és Technológiai Minisztérium digitalizációért felelős helyettes államtitkára a technológia bemutatóján. „Az AirPON technológia, felgyorsítja a gigabit társadalom kiépítését” – tette hozzá Solymár Károly.

Dr. Wersényi György, a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karának dékánja arra hívta fel a figyelmet, hogy a Huawei-jel számos területen együttműködnek, akik a vállalat által biztosított infrastruktúrát használva korszerű tudást szerezhetnek. „Mindez növeli intézményünk vonzerejét, jól teljesítő végzőseink számára pedig lehetőség nyílik állást találni nemcsak a Huawei magyarországi leányvállalatánál, hanem globálisan, beleértve a kínai vállalat hatalmas beszállítói, együttműködői és végfelhasználói partnereit is” – fejtette ki a dékán.

Dr. Lukács Eszter oktatási rektorhelyettes kiemelte, hogy az egyetem célja világszínvonalú minőség elérése infrastrukturális, oktatási és kutatási területeken. „Intézményünk stratégiai célja globális láthatóságának növelése, amit szintén nagymértékben segítenek az olyan világszerte ismert nagyvállalati partnerek, mint a Huawei” – hangsúlyozta a rektorhelyettes.