2024 április 19

Rengeteget keresnek a magyarok – de mi a helyzet az inflációval?

A héten közölte az átlagkereseti adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az intézmény számításai szerint tovább emelkedett 2023 januárjában a bruttó átlagkereset Magyarországon. A fél millió feletti fizetések ellenére ugyanakkor az infláció megeszi a növekedést.

528 ezres bruttó

A KSH közlése szerint a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 528 ezer forint volt az idei év első hónapjában. Mindez 16 %-os növekedést jelent a 2022 eleji adathoz viszonyítva, ami kétségtelenül dinamikus bérnövekedésről árulkodik. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó átlagkereset 363 900 forint volt januárban. Ez az az összeg, amennyit átlagosan hazavisz tehát egy magyar munkavállaló a statisztikai adatok szerint. Szintén 16 % körüli növekedést jelent ez a szám egy év alatt.

A fentitől eltér a mediánkereset. A mediánnal ugyanis a munkavállalók fele kevesebbet, a munkavállalók másik fele pedig többet keres. Úgy is szokták mondani, hogy a „középső magyar” fizetése a mediánkereset. A mutató januárban bruttó 422 400 forint volt, itt 17,1 %-os növekedésről beszélhetünk az előző év azonos időszakához mérten. Kijelenthető tehát, hogy robosztus a béremelkedés itthon, és a béreken egyelőre nem látszik a gazdasági növekedés hiánya.

Elvitte az infláció

A reálkereset viszont az a mutató, amit a leginkább érdemes lehet figyelnünk a fenti adatok mellett. Eszerint egy év alatt 7,6 %-kal kevesebbet ér már a magyarok fizetése, ha belekalkuláljuk az éves inflációt is. Összességében tehát hiába a béremelkedés, a megkapott összegek vásárlóereje most tehát láthatóan alacsonyabb, mint egy éve. Ilyen szempontból már nem pozitívak az adatok, de természetesen bízhatunk abban, hogy év elején valóban tetőzött az infláció, így a pénzünk vásárlóértéke is visszanyeri lassan korábbi szintjeit. Érdekes lesz majd megfigyelni, hogy vannak-e jelei egy esetleges ár-bér spirál kialakulásának.

Címlapkép forrása: Shutterstock