2024 április 26

Kibocsátás-kereskedelmi rendszer indul

Az Európai Unióban működő ETS-rendszerhez (Emission Trading System) hasonló elven működő kínai kereskedés a leginnovatívabbnak tartott és az „országos kísérleti laboratóriumként” szolgáló Sencsen városában indul el kedden – számol be a kínai központi televízió (CCTV). A program keretein belül az abban résztvevő vállalatok számára károsanyag-kibocsátási kvótákat határoznak meg, melyekkel azok szabadon kereskedhetnek, vagyis a kisebb kibocsátók feleslegüket a tőzsdén eladhatják, a kvótát túllépők pedig ott újabb kvótát vehetnek. A „szén-dioxid-piac” Sencsenben 635 vállalat részvételével kezdi meg a működését, később további cégek belépése várható.

A kibocsátás-kereskedelmi rendszer tervéről 2011 év eleje óta cikkezett a kínai sajtó, azt hivatalosan 2011 novemberében erősítette meg a vezetés. A kísérleti fázisban Sencsen mellett a korábbi bejelentések szerint még június végéig Sanghaj városa, ezt követően Peking, Tiencsin, Csungking önálló közigazgatási egységek, Hopej, valamint Kuangtung tartományok csatlakoznak. A tervek szerint a rendszer 2015-re válhatna országossá, elsősorban a kísérleti területek tapasztalatait felhasználásával és a nemzetközi gyakorlat figyelembe vételével.

Csiang Vang, a Kínai Tudományos Akadémia egyik kutatója korábban a Nature magazinnak úgy nyilatkozott: a kelet-ázsiai ország akár világszínvonalú kereskedelmi rendszert is kiépíthet, ehhez a megfelelő kapacitások és motiváció is adott. Problémát a jogi rendszer hiányosságai és a szabályok betartatása okozhatnak, és szükség van egy, a kibocsátás mérését és jelentését segítő keretrendszer kiépítésére is – fogalmazott Csiang.

Kína célja, hogy 2020-ra a 2005-ös szinthez képest a bruttó hazai termék egy egységére jutó szén-dioxid-kibocsátást 40-45 százalékkal csökkentse.