2024 április 24

Magas hozam, rekord méretű tőkebeáramlás

Úgy tűnik, folytatódik a tavalyi év során megfigyelt trend, és a hagyományos – pénzpiaci, kötvény, részvény illetve vegyes – befektetési politikát folytató értékpapír alapokra továbbra is inkább a tőkekivonás jellemző, míg az abszolút hozam stratégiáját követő származtatott alapok egyre népszerűbbek és eredményesebbek – számoltak be az OTP Alapkezelő szakértői.

A Szalma Csaba befektetési igazgató által kezelt OTP Supra Alap például 2012 eleje óta a hozamnak és a tőkebeáramlásnak ( 12 milliárd friss tőke) köszönhetően három és félszeresére növelte vagyonát, ezzel az egyik legnagyobb ilyen jellegű befektetési alapnak számít a magyar piacon. A teljesítményét jól érzékelteti, hogy aki például az alap 2008. májusi indulásakor 1 millió forintot helyezett az OTP Supra Alapba, annak a befektetése 2012. szeptember végére már 3,2 millió forintot ért. A Supra egy év alatt 34,95%-ot hozott, ami 3 év viszonylatában is 32,04%-os átlagos éves hozamnak felel meg.

Szalma Csaba az alap sikerének hátteréről elmondta: „A magyar államadósság befektetési ajánlású adósbesorolásának tavaly év végi megvonása a hazai kibocsátású euró kötvények – állampapírok, vállalati kötvények – hozamait extrém magasra repítette. Sikerült ezekbe az eszközökbe ezeken a magas hozamszinteken beszállni, majd az elmúlt hónapok hozamcsökkenése jelentős profitot hozott az alap befektetői számára”

Az OTP EMDA Alap vagyona szintén jelentősen, két és félszeresére nőtt 2012-ben, így mostanra már meghaladja az ötmilliárd forintot. (Az EMDA Alap az elmúlt egy évben 29,58%-os és 3 éves átlagban 23,15%-os átlagos hozamot realizált a befektetőknek.) Az elsősorban feltörekvő piaci devizákba fektető alap növekedésének titka abban rejlik, hogy az OTP Supra Alaphoz hasonlóan a magas hozamhoz viszonyítva kedvező kockázati mutatót tudhat magáénak. Év elejéhez képest az akkori egy éves visszatekintő éves szórás ugyanis 36 százalékról 20 százalékra csökkent. Az OTP Supra Alap esetében ugyanez a szám 27 százalékról 8 százalékra csökkent.

Büki András befektetési igazgató kezeli az OTP EMDA Alapot, valamint az indulásától számítva szintén kétszámjegyű éves átlagos hozamokkal büszkélkedő OTP G10 Euró Alapot „Az egyik legérdekesebb pozícióm az ausztrál dollár gyengülésére számít. Az ausztrál gazdaságot túlfűtöttnek érzem, devizáját túlértékeltnek. Várakozásaim szerint ez az amerikai dollárral szembeni jelentős leértékelődéshez vezethet.”

„Az utóbbi egy évben azt tapasztaltuk, hogy egyre inkább nőtt az érdeklődés az abszolút hozam stratégiát követő alapok iránt, ugyanakkor ezeket a termékeket számottevő árfolyam ingadozásuk miatt csak a kockázatok iránt nyitott ügyfelek választják” – vezette fel az OTP Alapkezelő legújabb befektetési ajánlatát Gáti László marketing és értékesítési igazgató. – „A kockázatkerülő ügyfelek számára olyan tőke- és hozamvédett alapokat bocsátunk ki, amelyekkel befektetett tőkéjük kockáztatása nélkül részesedhetnek az abszolút hozam stratégiával kezelt alapjaink teljesítményéből. Első ilyen termékünk, az OTP Szinergia Alap jegyzése már le is zárult, több mint 2,2 milliárd forintos tőkével indult el október 8-án. Az első kibocsátást követően október 24-én indul az OTP Szinergia II. Alap jegyzése, amely 8 egyedi stratégiával kezelt alapunk hozamából nyújt majd részesedést tőkevédelem mellett. A 2016. június 30-ig tartó futamidő végén az alap 8% biztosított hozamot is fizet, ezen felül a mögöttes alapok jó teljesítménye esetén maximum további 64%-ot, azaz összesen 72%-ot fizethet ki. Éves szinten számítva ez minimum 2,23%, maximum 16,81% hozam lehet. (EHM 2,23%)”

A legnagyobb magyar vagyonkezelő szakértői ugyanakkor megismételték tavalyi figyelmeztetésüket, miszerint senki ne keresse a válság elleni csodaszert a termékeikben, hiszen a folyamatos pozícióváltásban a nagy nyereségek mellett a veszteség lehetősége is jelen van.