2024 április 19

Méz-hamis méz

A méz is bizalmi élelmiszer, hiszen egészségünk a tét. Hiszünk a reklámoknak, a bolti beszerzőnek, vagy egyszerűen az ár alapján választunk. Szinte semmi nem garantálja, hogy megbízható minőségű terméket veszünk le a polcról, ugyanis a mézet a legegyszerűbb hamisítani mivel a méz piac majdnem minden szintjén érdemes és lehetséges a mézhamisítás.

De amíg a pálinka piacot hagyományosan erős állami szabályozással, valamint  termelői kezdeményezéssel -korábbi cikkünk: pálinka védjegy – próbálják garantálni a minőségi elvárásokat, addig ez a mézpiacon sziszifuszi munka. Szinte lehetetlen a hamisított terméket felismerni ami valósággal inspirálja a hamisítókat. A színe, a szaga, az állaga is nagyon hasonlít az igazira. Hogyan lehet mégis megállapítani, hogy a megvásárolt termék több mint gyanús?

Némi ügyeskedéssel nem is olyan lehetetlen megtalálni a megoldást. Például a vízzel hígított mézzel teli üveget szoba hőmérsékleten ha feje tetejére állítják, akkor a benne levő buborék  gyorsabban emelkedik mert túlságosan híg az üvegben levő anyag.

Egy másik tudományosabb módszer, ha egy kávéskanálnyi mézet tiszta szeszben feloldunk és amennyiben teljesen oldódik, úgy a méz tiszta. Ellenkező esetben homályos lesz és rövid idő múlva a belekevert anyag leülepedik.

Megkérdeztük Csorba Józsefet (Év Méhésze 2012, Szentkirály), hogy tapasztalata alapján milyen tanácsokkal látná el a vásárlókat, a következőket nyilatkozta: – Mára a klasszikus értelemben vett mézhamisítás visszaszorulni  látszik, hiszen az OMME  (Országos Magyar Méhészeti Egyesület) gyakran ellenőrzi a termékeket. A legnagyobb gondot az ellenőrizetlen import termékek özöne jelenti,  a vásárlók még nem elég tájékozottak, hogy különbséget tudjanak tenni például a „hazai” és a „Magyar Termék” címkék jelentése között. Míg a Magyar Termék minden esetben Magyarországon készül, magyar alapanyagból, Magyarországon csomagolva, addig a hazainak nevezett méznek csupán az 50%-a magyar és a legjobb esetben csomagolták Magyarországon.

Kérdésünkre, hogy hogyan lehetne a legkönnyebben kiszűrni a hamis mézet, a következőket mondta:  – Teljes bizonyossággal nem lehet megállapítani a különbséget ránézésre, de  pl. a vegyes virágméz nagyon hamar (1-2 hónap alatt) megikrásodik, ami abból következik, hogy nagyon magas benne szőlőcukor aránya a gyümölcs cukrokhoz képest. Élvezeti értékét ez egyáltalán nem befolyásolja, egy meleg vizes fürdővel az üvegben hamar normál állagú lesz a benne lévő méz. Ezt az ikrásodási  folyamatot a hamis méz egyáltalán nem tudja, tehát ha eddig elkerültük az ikrás mézet, bátran vegyük le a polcról, az biztosan eredeti méz.

Érdeklődésünkre, hogy több évtizedes szakmai tapasztalattal a háta mögött vajon méhcsípések nélkül van e méhészkedés, nevetve válaszolt:  -a szakmabeliek  méh szúrásnak nevezik, nem csípésnek, igen, a védőfelszerelés ellenére 8-10 szúrás könnyen összejön naponta, de aki ezt a szakmát odaadással, figyelemmel, szeretettel végzi, az erre oda sem figyel már. De ettől több szúrást elviselni már kellemetlen lenne.

Utolsó kérdésemre, hogy mire a legbüszkébb, az elért eredményeire, talán a kitüntető Év Méhésze címre? A következőket válaszolta: -Rengeteg gond és fáradság és néha vesződés a virágokon „legelésző” méhekkel való foglalatosság. A kitartó munka, áldozatvállalás és elhivatottság nélkül semmilyen téren nem lehet kiemelkedőt alkotni. A lényeg, hogy az ember találja meg a harmóniát a munkájával a természettel és önmagával.