2024 április 19

Nyugtalanító folyamatok a jövedelmek elosztásában

A Genfben közzétett dokumentum leszögezi, hogy nem az olcsó kínai munkaerő versenyképessége miatt, hanem a társaságok garasoskodása okán nem nőnek érzékelhető ütemben a munkavállalók jövedelmei.

Egyre több jut a tőkéseknek

A fejlett országokban 2009 óta összesítve csak 0,4 százalékkal emelkedtek a bérek, miközben a munka termelékenysége 5,3 százalékkal nőtt a jelentés szerint. Tavaly 0,2, egy évvel korábban 0,1 százalék volt a bérnövekedés ezekben az államokban.

A fejlődő világra vonatkozó hasonló adatok 6,7 és 5,9 százalékot mutattak, így az éves világátlag 2 százalék lett. Ha Kínát kiveszik ebből, akkor a növekedés csak 1,1 százalék a vizsgált 185 (mínusz egy) országban.

A bér és a termelékenység egyenlőtlen alakulásának az volt a következménye, hogy bruttó hazai termék (GDP) növekedésének egyre csökkenő hányadát fordították a dolgozók fizetésére, viszont növekvő részét a tőkejövedelmekre – hangzik a jelentés.

Egyenlőtlen jövedelmi eloszlás

Az ILO megállapította, hogy továbbra is komoly különbség van a férfiak és a nők fizetése között. A világ 38 fejlettebb országából begyűjtött adatok szerint az eltérés 4-36 százalék között mozog a helytől függően. A legkevesebbet kereső 10 százalék esetében a különbség átlagosan havi 100 euróra rúg, a legmagasabb jövedelmű 10 százaléknál pedig már 700 euró a nők hátránya.

Az egyenlőtlenség oka „bonyolult”: egy része racionális okokkal magyarázható, mint például a képzettség fokával, de a másik része diszkriminációra utal. Ha ez az igazolhatatlan különbségtétel megszűnne, a rés a 38 vizsgált ország fele esetében a másik oldalon mutatkozna, vagyis a nők többet keresnének mint a férfiak – közölte a szervezet. Ez a helyzet például Svédországban, Litvániában, Szlovéniában, Brazíliában és az Oroszországi Föderációban – tette hozzá az ILO.