2024 április 25

Olajfinomítók újratöltve

Holnap piacnyitás előtt jelent a Mol. A piaci konszenzus szerint éves összehasonlításban is kiemelkedő eredmény várható. A tisztított EBITDA (a kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti üzemi eredmény) 39 százalékkal emelkedhetett 145,3 milliárd forintra, míg a tisztított eredmény megduplázódhatott és 72,9 milliárd forintra lehet. A tisztított EPS (részvényre jutó nyereség) várakozások mediánja 402 forinton áll.

Erős számokat várhatunk

Várakozásaink szerint a tisztított, adó és kamatfizetés előtti eredmény (EBIT) 75 milliárd forintot ért el, mely több mint 100 százalékos növekedést jelent az előző évhez, és 65 százalékos bővülést az előző negyedévhez képest – hangsúlyozta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője, hozzátéve: a készlethatástól tisztított EBITDA 145 milliárd forintot érhetett le, ami 39 százalékos növekedést jelent év/év alapon.

Mint mondta, a downstream üzletág 52 százalékkal, míg az upstream üzletág 29 százalékkal járult hozzá a tisztított EBITDA-hoz, míg egy évvel ezelőtt a feldolgozás-finomítás és a kutatás-kitermelés megoszlása még 21/75 százalék volt.

Az olajcég riportált üzemi eredménye 65 milliárd forintra rúghat, ami 40 százalékos bővülést jelent az előző év viszonylatában, míg a riportált EBITDA 19 százalékkal 136 milliárd forintra nőhetett.

Tágultak a finomítói marzsok

Általánosságban elmondható – folytatta Vágó Attila, hogy a csökkenő olajár nyomás alatt tartotta a kitermelési üzletág teljesítményét, miközben a finomítói üzletág profitabilitása lényegesen javult. A kitermelési üzletág egy évvel ezelőtti 79 milliárd forintos EBITDA-ja 57 milliárd forintra zuhant. Ezzel szemben a finomítói üzletág nagyon jól teljesítethetett, aminek eredményeképpen jelentős bővülést láthatunk, mind az előző évi, mind a negyedik negyedévi számokhoz képest. A javuló eredményesség mögött a finomítói marzsok javulása áll: az átlagos marzs az előző negyedévi 4,6 dollár/hordóról 6,2 dollár/hordóra emelkedhetett.

5 százalékos céláremelés

A Concorde elemzőinek véleménye szerint a gyenge forint és a downstream erős teljesítménye pozitív hatást gyakorolhat az idei eredményre. Így a 2015-ös tisztított EBITDA eredmény-előrejelzésüket és a jelenlegi 13 278 forintos célárukat egyaránt 5 százalékkal felfelé módosítják. Ezzel együtt továbbra is fenntartják az „egyenlő súlyozás” intézményi ajánlásukat.

Mennyit nyom az INA?

A teljesítményhez hozzájárult, hogy a bázisév kifejezetten nyomott volt és a csökkenő olajárak kedveznek a finomítói tevékenységnek, az erős dollár, a gáz és a vegyipari eredmény pedig kiegyensúlyozhatta a gyengélkedő kutatás-termelési eredményeket – vélekedett Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Emlékeztetve, hogy az INA gyorsjelentése nem volt különösebben erős. A kutatás-termelés üzletág az olajárak esése miatt szerepelt gyengén, míg a finomítói szegmens a nagyon kedvező iparági környezet ellenére is veszteséget halmozott fel. Ez negatívan érinti a Mol-csoport negyedéves eredményeit, bár a százhalombattai és pozsonyi finomító pluszos eredményekkel nyugtázta az első negyedévet.

Az INA összesen 150 millió horvát kunát fizet ki osztalékként, ami részvényenként 15 kunát jelent. A MOL korábban 2 milliárd kuna osztalékot javasolt, de mivel jelentősen visszaestek a nyersolaj árak, visszavonta javaslatát.