2024 április 25

Szupertelefon, avagy az új mesterséges intelligencia?

Összeköti a fizikai és a virtuális valóságot

2015 októberében 4 napra a magyar főváros válik a világ távközlésének központjává, amikor is itt rendezik meg az ENSZ (Egyesült Nemzetek Szövetségének) égisze alá tartozó, ITU Telecom 2015-ös világkongresszusát. A Huawei, mint a szervezet egyik legfőbb támogója, a konferencia fő témájáról, a majdani 5G-s távközlési hálózatok adta lehetőségekről, így a leendő szupertelefonokról vázolta fel elképzeléseit.

Wang Yanmin, a Huawei régiós fogyasztói üzletágának elnöke elmondta: a szupertelefon a fizikai valóságot fogja összekötni a virtuális valósággal. Ez azt jelenti, hogy a készülék egy olyan „élő organizmus lesz”, amelyik rögzíteni fogja a viselkedésünket és szokásainkat, valamint meg fogja érteni a preferenciáinkat. Hasonlóan, mint Baymax a BigHero6-ból, a szupertelefon teljesen meg fogja érteni az embert, kölcsönhatásban lesz vele és a környezetével. Ezáltal gyorsabbá és egyszerűbbé teszi majd az életünket.

A Huawei szerint a szupertelefonok a különféle innovációkat, applikációkat sokszoros, multi módon integrálják, egymással kombinálják majd, s ez lesz a legjelentősebb trend az intelligens készülékek jövőbeli világában. A következő generációs, 5G-s szupergyors és teherbíró távközlési hálózatoknak köszönhetően, minden mindennel összeköttetésben áll majd, több eszköz, szenzor, gép (angol szóval Internet of Things, IoT) kommunikál majd egymással, mint ember emberrel. De az eszköz ugyanakkor az emberhez ’’simul’’ majd. A vállalat már mozgósította forrásait annak érdekében, hogy a szupertelefon legfőbb technológiáit kifejleszthesse – tette hozzá a szakember.

Már nem csak egyszerű telefonról van szó

Wang Yanmin azt is elmondta, ha végigtekintünk a mobiltelefonok fejlődés-történetén, akkor 12 éves ciklusonként tapasztalhatunk forradalmi változásokat. A Motorola első generációs feature telefonja 1995-ben jelent meg, és az eszköz pillanatok alatt a kommunikáció teljesen új formáját valósította meg. A hívások kezdeményezése és az SMS üzenetek mobiltelefonon küldése megváltoztatta az emberek közötti kommunikációt. Abban az időben a mobiltelefonok legfontosabb ismertetőjegye a nagy antenna volt.

2 évvel később jelentős ugrás következett a mobiltelefonok és az okostelefonok nyújtotta szolgáltatások között: 2007-ben megérkezett az iPhone, és egy évvel később megjelentek az Andoridos okostelefonok a piacon. Ezzel a forradalmi fejlődéssel a mobiltelefonok átalakultak egyszerű kommunikációs eszközből az életünket segítő olyan készülékekké, amelyek például számos szórakoztatási lehetőséget kínálnak, segítségükkel akár vásárolhatunk is, illetve használhatjuk a közösségi médiát. E funkciókkal az okostelefonok életünk elmaradhatatlan részeivé váltak.

Az előttünk álló következő 12 éves fejlődési ciklusra pedig a Huawei bátran jósolja, hogy még szorosabbá válik majd a kapcsolat a mobiltelefonok és az emberek között, és 2020-ra létrejön a szupertelefon.

Alakíthatjuk majd a világot

A Huawei telefon vízióját Richard Yu, a Huawei fogyasztói üzletágának globális vezetője vázolta először nyáron Shanghaiban, az ázsiai Mobile Word Congress-en.

„Az intelligens eszközök – tanulva és utánozva az élővilágban megtalálható példákat – képessé teszik az emberiséget arra, hogy alakítsák a világot.”

„A repülőgépek például a madarakat másolják, a hajók a halakat. Vannak kamerák, amelyek a szem, és robotkarok, amelyek a kéz működését imitálják. Hogy a jövő szupertelefonja milyen formában fog megszületni – ez egy olyan kérdés, amely mindannyiunk képzeletét beindítja.” – mondta el Richard Yu a rendezvényen.

Lesz egy tükörképe vilgunknak

A szenzorok, a tárgyfelismerő technológiák és a 3D scanning fejlődésével a szupertelefon képes lesz egyre pontosabb percepciókat alkotni az emberekről, tárgyakról és környezetükről, így megteremtve egy olyan virtuális valóságot, amely akár a fizikai világ tükörképe is lehetne.

Már most is sok szenzor technológia hasonlóan működik, mint az ember és az állatok érzékelése. A jövőben az íz-érzékelők képesek lesznek ízeket megkülönböztetni, a mesterséges intelligenciával összekötött hang-érzékelők be fogják tudni azonosítani a hangok forrását és távolságát. Sőt, a Huawei hordozható eszközei már most is számos olyan érzékelővel vannak felszerelve, amelyek figyelik és pontosan rögzítik viselője státuszát, és képesek megkülönböztetni, hogy az illető éppen alszik, fut vagy hegyet mászik.

Richard Yu az eseményen elmondta, hogy a jövőben egyre több speciális érzékelőt fognak kifejleszteni, és ezen szenzorok szupertelefonba építése vagy telefonhoz szinkronizálása lesz a következő lépés a virtuális valóság irányában. A vércukorszintet és a vérnyomást érzékelő szenzorok segítségünkre lesznek az egészségügyi állapotunk kezelésében. A levegő-minőségmérő és földrajzi helymeghatározó használata léphet a térképek helyébe.

A szupertelefon jobban megért majd minket

A szupertelefonnak jóval fejlettebb értelme lesz azáltal, hogy tudását folytonosan gyarapítja a Big Data (Nagy Adat), a mesterséges intelligencia, a kommunikációs intelligencia és a felhő alapú számítástechnika segítségével, így végül egy szimbiotikus kapcsolat valósul majd meg ember és készülék között.

A szupertelefon nyelvi és ön-tanulási képességeket fog kifejleszteni, képes lesz rögzíteni az emberben és a környezetben végbemenő változásokat, hogy jobban megértse az emberek igényeit. Egy olyan készülékből, amely segít a felhasználóknak feladataik elvégzésében, végül egy olyan eszközzé fejlődik majd, amely képes lesz az adott feladatokat a felhasználók helyett elvégezni, sőt akár azokra meg is tanítani őket, vagy útmutatást adni nekik az elvégzésben.

Például ha a felhasználó azt a hangutasítást adja a hordozható eszközének, hogy „szeretnék fogyni”, akkor az eszköz meg fogja érteni, hogy mit szeretne a viselője. A készülék a Big data és a mesterséges intelligencia integrálásán keresztül azonnal a legmegfelelőbb súlycsökkentési tanácsokat fogja felkínálni – nyilatkozta a Huawei fogyasztói üzletágának globális vezetője.

Hogyan fog a szupertelefon és az ember együttműködni?

Az AR/VR, Virtual reality immersion, és a holográfia lesznek azok a kulcs technológiák, amelyek lehetővé teszik a gép és az ember természetes kölcsönhatását, együttműködését.

A VR és az AR technológia hatására új értelmet fog nyerni a „hiszem, ha látom” kifejezés. Ez a technológia ugyanis képes szimulálni a vizuális, a hang- és a többi érzékelést, valamint valós körülményeket, idő- és térbeli korlátozások nélkül. Így elképzelhetővé válik, hogy tanárok és diákok virtuális osztálytermekben ülnek a jövőben, vagy orvosok és páciensek akár távolból is megoszthatnak egymással diagnosztizáláshoz szükséges információkat.

Képesek leszünk ruhákat felpróbálni és vásárlásokat lebonyolítani a virtuális üzletekben. A szupertelefon alkalmazásával ezeket a tevékenységeket bármilyen fix fizikai helyszínről, akár otthonról vagy a munkahelyről is elvégezhetik majd a felhasználók – vetítette elő Richard Yu.