2024 április 19

Tippek a biztonságos online vásárláshoz

Nem is csoda. Exponenciálisan növekszik ez a terület, aminek még egy lökést adott a pandémia is. Mivel a tendencia nem változik, érdemes felkészülnünk, hogy elkerüljük ezeket az eseteket, és ne váljunk áldozatokká.

Használt eszközökkel biztonságos online vásárlás?

Többféle veszélyforrások léteznek, de ezek között nincs ott az új laptop beszerzése. Vannak, akik amiatt aggódnak, hogy a használtan beszerzett eszközökön már eleve vannak vírusok. Ez ellen úgy tudunk védekezni, hogy azonnal formatáljuk a gépet és újratelepítjük.

Ha olyan megbízható helyről származik a használt laptop, mint például a PC Aréna, akkor még ezt sem kell megtennünk. Náluk ugyanis kérhetjük az operációs rendszer és egy antivírus program telepítését. Így máris használatra készen, biztonságosan kapjuk kézhez a laptopunkat.

Veszélyforrások

Két csoportra bonthatjuk a veszélyforrásokat. Egyrészt ott vannak az adathalászok, másrészt a különböző átverések. Nézzük is meg ezeket közelebbről!

E-mailben vagy akár SMS-ben is megkereshetnek úgy, mintha egy megbízható helyről, cégtől keresnének. Például a bankodtól. Azt próbálják elhitetni veled, hogy ők a bankodtól keresnek, és mindenképp szükségük van a jelszavadra vagy egyéb pénzügyi adataidra. Jól jegyezd meg, hogy ilyen adatokat sem a bankod, sem egyéb megbízhatónak tűnő cég nem fog kérni!

Az átverések közé tartozik például a nigériai herceg megkeresése, aki megosztaná veled a vagyonát, ha segítesz neki kijutni az országából. Ehhez csak utalni kellene neki egy kis pénzt, és már repül is feléd a vagyonnal. Egyértelmű átverés. De ne csak ilyenekre gondolj! Bármi legyen gyanús, amiben pénzt kérnek.

Fontos a rendszeres szoftverfrissítés!

Győződj meg róla, hogy mindig a legfrissebb változatát használod az operációs rendszerednek! Ezzel tudod biztosítani, hogy az esetlegesen feltárt biztonsági réseket mindig betömik. Fontos az is, hogy használj külön vírusirtót, mely véd a vírusok és kémszoftverek ellen! Ezeket is rendszeresen frissítsd a legújabb verzióval és a legújabb adatbázissal!

Jelszavak

Ezek az első védelmi vonalat jelentik. Ha ezen áttörnek, sokkal könnyebb dolguk lesz elérni azt, amiért megtámadták a géped. Pár fontos tipp ennek elkerülése érdekében:

  • Mindenhol más jelszót használj, ne mindenhol ugyanazt!
  • Legyenek összetett jelszavaid, betűkkel és számokkal.
  • Ne a saját születési dátumodat és a kutyád nevét add meg! Ne legyen hozzád köthető a jelszavad!
  • Évente cseréld őket! Főleg azokat, melyek fontos adatokat védenek, például a bankszámládat.

Nyilvános hálózatok

Ha csak teheted, mindenképp került az ingyenes, nyilvános hálózatokat! Azok ugyanis sokkal kevesebb védelmet nyújtanak, mint a saját, otthoni WiFi kapcsolatod.

Ha a fent írtakat betartod, figyelsz rájuk, akkor sokkal nagyobb biztonságban leszel, mint eddig voltál. Érdemes ezekre odafigyelni!