2024 március 19

Kultúra alapján rangsorolta a városokat ez unió

Az uniós bizottság tájékoztatása szerint a csütörtökön közzétett felmérés arra szolgál, hogy segítsen a döntéshozóknak, a kulturális és kreatív iparág képviselőinek a helyi erősségek és a fejlesztendő területek azonosításában, valamint a hasonló helyzetű városok példájának megismerésében.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”110″]

A jelentés rámutat arra, hogy milyen szoros kapcsolat van a kulturális élet és a városi lét egyéb vonatkozásai, például a társadalmi sokszínűség és a gazdasági tevékenység között. Mint írták, a kultúra és a kreativitás hozzájárulnak a fokozódó gazdasági növekedéshez, ami különösen az alacsony bevétellel rendelkező városok számára fontos szempont.

Az élmezőny

A kutatás következtetései szerint a vezető kulturális és kreatív városok közé Párizs, Koppenhága, Edinburgh és Eindhoven tartozik, amelyek jobban teljesítenek a hasonló lakosságszámú városokhoz képest. A felmérésből ugyanakkor kiderült, hogy a városok mérete nem döntő szempont a kulturális és kreatív teljesítmény tekintetében.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Noha sok esetben a fővárosok vezető helyeket foglalnak el a sorrendben, Ausztriában, Belgiumban, Olaszországban, Németországban, Lengyelországban, Spanyolországban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban vidéki városok végeztek a legjobb helyeken.

Budapest a hetedik

A bizottság az európai városok kulturális, társadalmi és gazdasági vitalitását elemző felmérésében Magyarországon négy települést, az UNESCO világörökség részét képező helyszínekkel rendelkező Budapestet, a nemzetközi fesztiválokat befogadó Győrt és Szegedet, valamint a korábban Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Pécset vizsgálta.

Budapest a hetedik helyen végzett a 21 kiválasztott nagyváros közül „jelentős kulturális vibrációja” miatt, amelyet a kulturális helyszínek száma és azok a kulturális életében betöltött szerepe határozott meg.

A vizsgált 64 kis- és közepes város között Pécs a 38. helyen végzett kreatív gazdasági tevékenysége miatt. A baranyai megyeszékhely ugyanis a város egészére kiterjedő felújítási munkálatokat végzett, új kulturális központokat és kulturális negyedet épített.

Győr kulturális rendezvényeinek jelentős számával érdemelte ki a 41. helyet, amíg Szeged a 42. pozíciót azzal szerezte meg, hogy a tudomány, a média és a webes beruházások révén segítette elő a város „kreatív gazdaságának” fejlődését – közölte a bizottság.