2024 április 18

Föld alatti barlangokba börtönöznék a villamos energiát

Márpedig a nappal begyűjtött, elektromossággá alakított napsugarakat éjszaka is jó lenne hasznosítani. Ráadásul nem csak kicsiben, hanem nagyban is.

Az óriásakkumulátor gigateljesítményre képes

Ezért is fontos a bejelentés, miszerint Kínában, nem messze Hong Kong-tól, a BYD akkumulátor és autógyártó vállalat területén üzembe állították a világ egyik legnagyobb elektromos energia tárolóját. A projektet a németországbeli  Deggendorfban működő Fenecon nevű vállalattal együttműködve valósították meg a kínaiak. Az ,,óriásakkumulátor negyven megawattóra elektromos áram tárolására alkalmas, ez nagyjából négyezer európai fejlett országban felépített otthon energiaellátásra alkalmas. A gigaakkumulátort a meglévő áramfelesleget tárolja. Nappal rákapcsolják a hálózatra, hogy segítse a csúcsfogyasztás kielégítését.

A korszerű villamos energia tárolásra a világ másik fertályán, Kaliforniában is előrehaladott elképzelések vannak. Nem akármilyen projektet terveznek  Los Angeles működtetői. Nyolc milliárd dollárból kívánnak egy olyan alapvetően szélenergiát hasznosító rendszert építeni, amely Wyoming szövetségi államban is legalább 1,2 millió háztartás kiszolgálására alkalmas. A maga 2.100 megawattos teljesítményével ez lenne  a legnagyobb szélerőmű park az Amerikai Egyesült Államokban. Négy vállalat konzorciumban működne együtt a projekt megvalósítása során.

Föld alatti tárolókban várakozna az energia

A szélenergia Wyoming-ban egyelőre meglehetősen olcsó, ez inspirálja leginkább a beruházókat. A projekt elképzelése szerint Wyoming és Utah között kellene megoldást találni egy négyszázhuszonöt mérföld hosszú magasfeszültségű  vezeték létesítésére, amely gyakorlatilag átszelné Coloradó államot. Ez azért is fontos, mivel az elképzelések szerint a Wyoming-i szélparkot kötné össze az Utah-ban elkészülő sűrített levegővel működő villamos áram tárolóval. Az Utah és Los Angeles közötti szállítás megoldott a már meglévő négyszázkilencven kilométer hosszú vezetéken.

A szélpark kiépítésének költsége négymilliárdot, a magasfeszültségű vezetékek létesítése több, mint két és fél milliárd dollárt tesz ki. A beruházás után olyan szélpark jönne létre, amely kilencmillió megawatt áram termelésére képes évente.

Wyoming a legszelesebb vidékek közé tartozik

A projekten belül az energiatárolás megoldása megint csak nem ,,kispályás” dolog. A beruházás összköltségéből  másfél milliárd dollárt jelent. Erre a biztonságos és folyamatos ellátás érdekében is szükség van. Amikor a  szélerőmű park a szükségesnél több energiát termel, a plusz mennyiséget giga kompresszorokkal föld alatti – négyszáz méter magas és százötven méter széles – barlangokba, üregekbe nyomják. Itt hatalmas só rudak segítségével kötik meg az energiát, amely felszabadítása során akár hetvenöt bár nyomás is keletkezik. Ennek a hatalmas energiának a visszaforgatásával a rendszerbe, negyven kilowattóra teljesítményt lesznek képesek a tervek szerint elérni.

A beruházás, a projekt megvalósítására jók az esélyek. Wyoming közismerten és statisztikailag is bizonyítottan az USA legszelesebb vidékei közé tartozik. A tervezők szerint a szélerőmű éjszaka lenne képes a legtöbb áram termelésére és eljutatására az energiatárolókba. Nappal, amikor Kaliforniában csúcsra járnak a légkondicionáló berendezések a sűrített levegőt nyolc turbógenerátor alakítaná vissza villamos energiává.