2024 április 26

Mi ez, ha nem retró ruhába öltöztetett csúcsélvezet?

A világ legnagyobb – két évente megrendezésre kerülő fotózással foglalkozó –  kiállításán és vásárán a legmodernebb technikák, eszközök és alkalmazások vonultak fel.  Mozdulatokkal irányítható kompakt kamerák, okostelefonokkal távvezérelt tükörreflexes készülékek, amelyek mind-mind azt igazolták: az új apparátokban soha korábban nem látott high-tech, magas szintű csúcstechnológia rejtőzik. És még egy szembetűnő dolog, a vezetékek nélküli világ. Merthogy jobbára minden alkalmazás és készülék ilyen módon működik.

Alaposan megváltozott a fotózás világa

A kiállításon és vásáron feltűnően nagy teret kaptak azok az eszközök, amelyeket az ember a testén viselhet. Olyanok, amelyek képesek szelfik ezreit, gyakran a felvétel készítésével egy időben, feltölteni a különböző hálózatokba. Mindez összefügg a szakemberek szerint a fotózás világának megváltozásával. A fényképek ma leginkább a gyors kommunikációt szolgálják. A szakma érezhetően eme igény kiszolgálása felé vette az irányt.

A Nikon például bemutatta Coolpix S6900 típusú ,,szelfikameráját. Ez egy olyan gép, amely működtetéséhez nincsen szükség az érintésünkre sem. Elég egy mozdulat, például egy kézmozgás, s máris működésbe lép a kamera. Ezt a készüléket kifejezetten az ifjú hölgyek igényeihez tervezte a cég.

Az ilyen igényeket kielégítő kamerákra azért is szükség van, hogy felvehessék a versenyt a piacon egyre gyorsabban terjeszkedő okostelefonok fotó funkciójával. Az elmúlt esztendők adatai indokolják ezt a törekvést: a hagyományos kamerák pici részesedése tavaly tizenhárom százalékkal 5,26 millió értékesített készülékre csökkent Németországban.

Hagyomány vetekszik a huszonegyedik századi igényekkel

A modern, úgynevezett rendszerkamerák vagy tükörreflexes készülékek azonban már nagyon is sok mindent tudnak. Az Olympus PEN E-PL7 készüléke például száz méteres távolságból is működtethető. A gépekbe olyan stabilizátorokat építettek, amelyek a legkisebb rezdülést is kiszűrik, amikor a tulajdonos egy kézzel tartja az apparátot.

Az amerikai Lytro készüléke például azt ígéri, hogy nem kell bajlódni a felvétel élesre állításával az exponálás előtt. Az képélesség ugyanis a felvétel elkészültét követően utólagosan is beállíthat, függetlenül attól, melyik pontot kívánjuk hangsúlyozni. Az elmés gép persze nem az olcsó kategóriába tartozik, hírek szerint 1.599 euróért lehet majd hozzájutni.

Mindez persze csupán ízelítő a kiállításon szereplő ötvenegy ország ezerhetven résztvevőjének kínálatából. Érdemes azonban felfigyelni a gyártók egy speciális felismerésére is. A piacon sokan tapasztalják, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a régi, retro fényképezőgépek iránt.

Retró kinézet mögött a legkorszerűbb high-tech

A nosztalgikus érzelmeket kívánja ennek megfelelően ,,meglovagolni” több gyártó is. A Panasonic bemutatta az LX100 elnevezésű rendszerelvű kameráját. A blende, az exponálási idő kézzel is beállítható, amivel a hagyományos, az „analóg fotózás” szerelmeseinek kíván örömet szerezni a cég. Ám ne hagyjuk magunkat megtéveszteni, csak a miheztartás végett említjük, a készülékben tizenhat megapixeles szenzor segíti a videó felvételeket. Mi ez, ha nem retró ruhába öltöztetett csúcsélvezet?

A kiállítást így látja Christian Müller-Riecker, a német fotóipari egyesület elnöke: