2024 április 19

Óránként ezerrel repeszt majd a vasúti kapszula

A fosszilis energiára épülő repülő, hajós és autóbusz közlekedés kíméletlenül károsítja a környezetet.

A Tesla-főnök neve garanciát jelenthet az elképzelésre

A Tesla főnöke, Elon Musk most a vasúti közlekedés forradalmasításán gondolkozik. Akik ismerik, egyáltalán nem lepődnek meg dolgon. A villanyautózásról értesülvén, mondjuk másfél évtizeddel ezelőtt, csak legyintettek az emberek. Mára odáig jutott a helyzet, hogy a legnagyobb autógyárak szériában termelnek elektromos vagy hibrid autókat. Sőt autógyári elnökök, menedzserek hangsúlyozzák: a világ autóiparában ez lehet a szép jövő.

A napokban befejeződő detroiti autoshow egyik fő látványosságát jelentette a csilivili energiafalók között, egy kis testvér, a Chevrolet Volt. A kocsiról a szakértők úgy nyilatkoztak, ez az autó teljesen új „világnézetet” jelent. Az anyavállalat vezetője Detroitban azt mondta: a Chevrolet meg van győződve arról, hogy az autózás eletromosítása a jövő forgalmának a tartópillére lesz.

Ez lehetne a légiközlekedés konkurenciája

Ami a közlekedést illeti, a kaliforniai illetőségű Tesla-főnök gondolkodásában a villanyautózás forradalmasítása többé-kevésbé már a „múlt”. Ismerjük elképzelését az olcsó rakétákról, amelyek az űrutazást reformálnák meg, s segítségükkel benépesíthetőek lennének a távoli bolygók.

Ami azonban messze nem a futura, az Elon Musk újabb öntudatos elképzelése, amely segítségével a vasúti közlekedés revolúciója kezdődhetne meg. Ez pedig nem kevesebb jelent, mint olyan vasút építését, amely óránként ezer kilométeres sebességgel lenne képes száguldani. Ezt viszont úgy értelmezhetjük, mint „konkurenciát” a jelenlegi, meglehetősen borsos áron elérhető légiközlekedésnek.

A név kötelez. Így hát, amit Musk elképzel, arra nem biztos, hogy rögtön legyinteni kell. Mint ahogyan az is igaz, egy dolog a jó elképzelés, s a másik annak megvalósítása, megvalósíthatósága. Az úgynevezett hyperloop, hiperkapszula, hipervonat víziója azonban nem csupán a fantázia játéka lehet, mivel Musk azt is bejelentette, hogy belátható időn belül hozzákezdene a vasút megépítéséhez. Meg is jelölte a helyet. A tesztpálya ezek szerint valószínűleg Texasban épül meg.

Nagyágyúk működnének együtt a tesztpálya építésében

Az elképzelésről jelenleg annyit tudunk, hogy a jövő vasútja úgy nézne ki, mint egy kapszula. Ebbe huszonnyolc utas ülhetne be kényelmesen. Maga a jármű egy csőben közlekedne, gyakorlatilag a régmúltból ismert csőposta elvéhez hasonlóan. A csövek tetején napelemek lennének, amelyek  a kapszulák mozgatásához szolgáltatnák az energiát. A közlekedéshez két csőre lenne szükség, amelyben ellentétes irányban haladnának a vonatok. A magas, hatszáz, egyesek szerint nyolcszáz mérföldes sebesség egy fajta vákuum segítségével lenne elérhető. A kapszulák légpárnákon száguldanának.

Az elképzelés valóban forradalmi. Magáról a tesztpályáról, illetve annak költségeiről, elkészültének határidejéről egyelőre vajmi keveset tud a közvélemény. Annyit lehet talán sejteni, hogy a vasúti projektben olyan nagyágyúk működnének együtt, mint a Boeing, az Airbus, a NASA és Musk saját cége, a SpaceX.