2024 március 29

Érik az USA leminősítése?

A világ legnagyobb hitelminősítő és gazdaságelemző csoportja – amely nem az amerikai államadósság-limit emeléséről folyó vitával összefüggésben állította össze elemzését – kimutatja, hogy egy-egy államadós a törlesztési leállás bejelentése után átlagosan 5,6 évig nem tud megjelenni új kötvényajánlattal a tőkepiacon, és a helyzet végleges rendezése után is még átlagosan 4,4 évig tart, mire az adósságpiac ismét hozzáférhetővé válik az adott ország számára. A Moody’s elemzői kimutatták azt is, hogy az 1997-2013 közötti vizsgált időszakban a törlesztési hátralékba került szuverén adósok 45 százaléka soha nem tudott újból tőkepiaci hitelfinanszírozást felhajtani.

Mind múlik a visszatérés üteme?

A hitelminősítő 1997 óta összesen húsz szuverén adós értékvesztéssel végrehajtott kötvénycsere-tranzakcióját – distressed exchange – dolgozta fel tanulmányához. A cég elemzőinek megállapítása szerint a piaci hozzáférés hiányának időtartama erőteljes korrelációt mutat a befektetők által az adósság-átstrukturálás során elszenvedett veszteséggel, ugyanakkor nem tapasztalható hasonló összefüggés az érintett adóssal szembeni piaci zárlat és az átstrukturálás mérete között.

Nincs megállapodás

Az USA költségvetési plafon felemeléséről a hétvégén sem sikerült megállapodnia a feleknek: washingtoni képviselőház republikánus elnöke hétvégi nyilatkozata szerint addig nem támogatja ezt a döntést, amíg Barack Obama az ügyben nem hajlandó komoly párbeszédre. A világ legnagyobb gazdasága egyes kormányzati intézményei egy hete zárva tartanak.

A piaci hozzáférés visszaszerzéséig eltelő idő emellett nagyban függ az adott országra jellemző egyéni tényezőktől. E tényezők közül fontos a gazdaság kilábalásának, a költségvetési és adósságmutatók javulásának, a külső sebezhetőségek enyhülésének és a politikai stabilitás helyreállításának üteme – áll a Moody’s hétfői elemzésében.

A tanulmány szerint ugyanakkor a szuverén hitelképességre még évekkel a törlesztésleállási esemény után is nyomást gyakorol az államcsőd. Ezt tükrözi, hogy az érintett államadósok átlagos szuverén adósminőségi besorolása a csődesemény után három évvel is mélyen spekulatív, a befektetőket rendkívüli kockázatokra figyelmeztető „Caa1” – ez más hitelminősítők módszertanában „CCC plusznak” felel meg -, és még öt évvel később is ennél csak egy fokozattal jobb, „B3” (B mínusz) volt a Moody’s osztályzati listáján a vizsgált időszakban.

USA osztályzatok

Az S&P A Standard & Poor’s 2011-ben már megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb „AAA” szuverén osztályzatot, egy fokozattal „AA plusz”-ra süllyesztve a besorolást. A cég annak idején azzal a véleményével indokolta e döntését, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához. Az S&P jelenleg az egyetlen nemzetközi hitelminősítő, amelyik nem a legjobb adósbesorolást tartja érvényben az Egyesült Államokra. A Fitch Ratings változatlanul „AAA”, a Moody’s ugyanennek megfelelő „Aaa” osztályzattal tartja nyilván az amerikai államadósságot. A Fitch leminősítés lehetőségére utaló negatív, a másik két cég ugyanakkor stabil kilátással egészíti ki az amerikai osztályzatot.

Közeleg a leminősítés?

Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor’s a minap közvetlenül az amerikai adósságlimit-emelési huzavonával összefüggésben állított össze hasonló jellegű elemzést.

A cég szerint ha a megállapodás esetleges elmaradása miatt az amerikai kormány akár egy törlesztést is elmulaszt, a Standard & Poor’s szelektív nem törlesztői (SD – selective default) besorolásra süllyeszti az Egyesült Államok adósosztályzatát. Ez az osztályzat azt jelzi, hogy a kibocsátó, adott esetben az Egyesült Államok, egy vagy több adósságtörlesztési kötelezettségének nem tett eleget – állt az S&P elemzésében. A hitelminősítő szerint az amerikai „SD” besorolás a törlesztési elmaradás megszüntetéséig maradna érvényben.

Jóllehet a Standard & Poor’s minden hasonló esetet egyéni tényezők figyelembe vételével ítél meg, hosszabb távra visszatekintve azonban a cég a szuverén nem törlesztési helyzetek megoldódása után is rendszerint mélyen spekulatív, „CCC plusz” és „B” közötti osztályzatokat állapít meg az érintett államadósra – állt a hitelminősítő minapi londoni elemzésében.

Az S&P a legutóbbi időszakokban a súlyos adósságválsággal küszködő, a piaci finanszírozási forrásoktól gyakorlatilag elzárt Görögországra és Ciprusra állapított meg időlegesen „SD” szuverén minősítéseket.