2024 április 26

Nem hátráltak a republikánusok – Mit lép majd Obama?

A 230-189 szavazati arányban elfogadott törvényjavaslat konfrontációs pályára helyezte a republikánus többségű képviselőházat a demokrata többségű szenátussal, amely valószínűleg törli majd az „Obamacare” program finanszírozását elvonó tételt a tervezetből és úgy küldi vissza képviselőháznak felülvizsgálatra.

A Fehér Ház közleménye szerint Obama elnök a jelenlegi formában meg fogja vétózni a törvényt abban a valószínűtlen esetben, ha az a szenátuson keresztül eljutna hozzá. A kormányzati kiadások finanszírozását biztosító törvényt szeptember 30-ig kell elfogadni az államcsőd elkerülése érdekében. Jacob Lew pénzügyminiszter szerint az állami kiadások október közepén érhetik el a törvényes plafont.

Mivel az Egyesült Államoknak nincs elfogadott költségvetése az október 1-jén kezdődő pénzügyi évre, a republikánus képviselőház által megszavazott december 15-ig tartó pénzügyi terv biztosítaná a szövetségi kormány folyó kiadásainak fedezését, kivéve az Obamacare néven emlegetett egészségügyi reformét. Ugyanakkor minimális esély sincs arra, hogy a demokrata többségű szenátus is elfogadja a tervet. A szövetségi kormányzat lebénulásával fenyeget, ha a feleknek szeptember 30-ig nem sikerül megállapodni egy áthidaló megoldásban.

A Fehér Ház csütörtökön azzal indokolta a kilátásba helyezett elnöki vétót, hogy az egy „szűk ideológiai program előmozdítását célozza, amely kockázatot jelent a gazdaságra és a középosztály érdekeire”. Az elnöki hivatal tehát világossá tette, hogy nem hagyja meghiúsítani a 2010-ben elfogadott egészségügyi reformot, amely tavaly júniusban túlélte a republikánusok próbálkozását, hogy a Legfelsőbb Bíróság minősítse azt alkotmányellenesnek.

A vétóval való fenyegetés pusztán formális, mert az elnök elé már csak olyan törvénytervezetek kerülnek aláírásra, amelyet a kongresszus mindkét háza jóváhagyott. Ez a várható szenátusi módosítások miatt nem fordulhat elő.

Ha a szembenálló feleknek a december 15-ig szóló kompromisszummal sikerül is majd megakadályozni az amerikai kormányzat fizetésképtelenné válását, a probléma karácsony előtt újra napirendre kerül. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az amerikai adósságállomány a pénzügyminisztérium szerint el fogja érni a 16,7 milliárd dolláros „plafont”, vagyis azt a limitet, amelynek megemelése nélkül a szövetségi kormány nem tudja majd fedezni kiadásait.

Ben Bernanke, a Federal Reserve elnöke csütörtökön hangsúlyozta, hogy „nagyon súlyos következményei” lehetnek a szövetségi kormányzat fizetésképtelenné válásának, illetve annak, ha nem sikerül megegyezni az adósságplafon emeléséről. A helyzet kísértetiesen hasonlít a 2011-es helyzetre, amikor az ellenérdekelt felek szembenállása kis híján technikai csődbe juttatta az Egyesült Államokat, ami megrendítette az amerikai gazdaságba vetett nemzetközi bizalmat.