2024 április 26

Lementek a kamatok – Érdemes lehet újra cserélni a régi hitelt

A hazai bankvilágról szóló hírek között az utóbbi években kiemelt helyet kaptak azok, amelyek a nehéz helyzetbe került hitelesekről szóltak. A K&H tapasztalatai szerint a rendben, vagy kis késedelemmel fizetők aránya az utóbbi hónapokban stabilizálódni látszik.

kereset_adósság_költségvetés_jövedelem_123rfIdeje kedvezőbb megoldást keresni

A pénzintézet adatai szerint 2013 utolsó két negyedévében lassú növekedésnek indult a lakáshitel piac, és ez a növekedés ebben az évben is megmaradt. A most hitelt felvevő ügyfelek élvezhetik az alacsony kamatszint, az erőteljesen csökkenő teljes hiteldíj mutató mellett megszerezhető hitelek előnyeit. Azoknak a hiteleseknek a többsége, akik évekkel ezelőtt vettek fel lakáshitelt, jellemzően nem gondolkozik abban, hogy hiteleik átstrukturálásával kedvezőbb megoldást keressen.

„A rendelkezésre álló piaci adatok alapján pedig mintegy 70 ezer olyan lakásvásárlási célú hitel van ma Magyarországon – ez mintegy 400 milliárd forintnyi hitelállományt jelent, – ahol az adósok jól fizetik a hitelüket, és érdemes lenne elgondolkozniuk azon, hogy ki tudják-e váltani azt egy kedvezőbb konstrukciójú megoldással. Ez a jól fizető, teljes lakáshitel állomány több mint 20 százaléka. Ez az állomány egy új hitellel éves szinten akár 150 ezer forint megtakarítást is elérhetne” – mondja dr. Bába Ágnes, a K&H Bank Lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese.

Kevesen élnek a hitelkiváltás lehetőségével

Legutóbb 2011-ben a fix árfolyamon történő végtörlesztés volt az a lehetőség, amelyben tömegesen váltottak át meglévő hiteleket, ez azonban csak a deviza alapú hitellel rendelkezőknek adott lehetőséget a váltásra.

A K&H Bank saját adatai szerint Magyarországon az új hitelt felvevőknek csupán 10 százaléka fordítja régi hitelének cseréjére a kért hitelt. A szomszédos Szlovákiában és Csehországban, a piac sajátosságai miatt, az új jelzáloghitel folyósításoknak jóval magasabb, 45 illetve 33 százaléka célozza a meglévő hitel kiváltását. A Magyarországon kialakuló hasonló piaci környezet a K&H szerint a refinanszírozások iránti érdeklődés növekedéséhez vezet.

„A K&H Banknál éppen azért dolgoztuk ki a törlesztéscsökkentő hitelünket, hogy kedvezzünk a késedelemmentes törlesztési múlttal rendelkező ügyfeleknek is. Így nekik is lehetőségük van egy, a meglévőnél esetlegesen kedvezőbb konstrukcióra váltani” – tette hozzá Bába Ágnes.