2024 március 28

Lesz munkája az Alkotmánybíróságnak is

Két elsőfokú perrel indult a hét: a Fővárosi Törvényszék elutasította a DRB Dél-dunántúli Regionális Bank Zrt. és az ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt. magyar állam ellen benyújtott, devizahitelekkel kapcsolatos keresetét.

Alkotmánybírósághoz fordult a Fővárosi Ítélőtábla

A másodfokú tárgyalások során a Fővárosi Ítélőtábla két pert függesztett fel és fordult az Alkotmánybírósághoz. A Porsche Bank Zrt. magyar állam ellen indított perében azért fordult az Ab-hoz, mert álláspontja szerint az első devizahiteles törvény (2014. évi XXXVIII. törvény) több ponton sérti az alaptörvényt, így például a jogállamiság elvét, a tisztességes eljáráshoz való alkotmányos alapjogot, valamint veszélyezteti a jogbiztonság elvét.

Az ítélőtábla hasonlóan indokolta a per felfüggesztését és az Ab-hez fordulást a KDB Bank Európa Zrt. magyar állam ellen indított devizahiteles perében. Az evoBank Zrt. után ez volt a harmadik eset, hogy a másodfokú bíróság az Ab-hez fordult. Az Ab kedden kezdte tárgyalni a bírói indítványokat, a törvényszékről érkezőket egyesítve. Bitskey Botond, az Ab főtitkára elmondta, hogy a határozat meghozatalához várhatóan több ülésre lesz szükség. A testületnek 90 napja van határozata meghozatalára.

Csütörtökön kihirdetett határozatában hatályon kívül helyezte a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla a Hypo Alpe-Adria Leasing Zrt. magyar állam ellen indított devizahiteles perében hozott elsőfokú ítéletet, és új tárgyalás lefolytatására, valamint újabb határozat hozatalára kötelezte a Fővárosi Törvényszéket.

Több ügyben is halasztotta az ítélethirdetést az ítélőtábla: a SberBank Magyarország Zrt. és a Summit Pénzügyi Zrt. ügyében október 28-án, az Erste Lakáslízing Zrt., a Santander Consumer Finance Pénzügyi Vállalkozás Zrt. és az Argenta Credit Pénzügyi Szolgáltató Zrt. magyar állam ellen indított perében október 29-én, míg a CIB Lízing Zrt. perében október 30-án várható a másodfokú döntés.

Másodfokon is vesztett az állam ellen

Az Aegon Magyarország Hitel Zrt. másodfokon is pert vesztett az állammal szemben: az ítélőtábla jogerősen helybenhagyta az elsőfokú ítéletet, amelyben többek között az szerepelt, hogy az egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő listán az okokat nem sorolták fel tételesen. A hitelintézet úgy módosíthatta a kamatot és a költségeket, hogy annak az okait maga idézte elő.

Jogerős, helybenhagyó ítélet született a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. devizaperében is. A másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla pénteken kihirdetett jogerős határozatában helyben hagyta a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. ügyében hozott elsőfokú ítéletet, amely szerint tisztességtelenek a pénzintézet általános szerződési feltételei.

Lassan meglesz a hetvenedik ítélet

A Fővárosi Törvényszék eddig első fokon összesen 67 ítéletet hozott, ebből 64 felperesi keresetet utasítottak el teljesen, három esetben – az UCB Ingatlanhitel Zrt., a Magyar Cetelem Bank Zrt. és a K&H ügyében – részben helyt adtak annak.

A szeptember 29-én indult másodfokú eljárásokban eddig 4 ítélet született a Fővárosi Ítélőtábla tárgyalásain: a Sopron Bank Burgenland Zrt., a Pannon Takarék Bank, az Aegon Magyarország Hitel Zrt. és a TakarékBank ügyében is helybenhagyták az elsőfokú bíróság ítéletét, ennek értelmében a pénzintézetek szerződéses feltételei tisztességtelenek.

Egy pénzintézet még az elsőfokú eljárásban visszalépett, három pert – az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank közös keresetét, az Eger és Vidéke Takarékszövetkezet, továbbá az OTP Ingatlanlízing magyar állam ellen indított perét – felfüggesztettek azért, mert a bíró már elsőfokon az Ab-hez fordult.