2024 április 26

Hol van még hozam? Íme egy példa, ahol lehet

A Budapest Alapkezelő szakemberei szerint az ilyen piacok egyike lehet a feltörekvő térség vállalati kötvénypiaca. Itt a jelenlegi piaci helyzetben, ésszerű kockázatvállalás mellett találhatók olyan befektetések, amelyek a ma átlagosan 2 százalék körüli betéti kamatokat érdemben képesek verni – emelte ki Bebesy Dániel, az intézmény portfoliómenedzsere.

útvesztő_labirintus_hozamok_devizapiac_árfolyamok_123rfMiért éppen itt?

A 2008-2009-es válságot követően azt tapasztalhattuk, hogy a világban az irányadó kamatráták nulla közelébe csökkentek, így a kamatozó pénzügyi eszközökön nagyon nehéz hozamot elérni. A vállalati kötvények esetében is jelentős volt a hozamcsökkenés, azonban a relatív árazást tekintve az állampapírokhoz képest az elérhető hozamok kedvezőbbnek tűnnek.

Befektetési szempontból a feltörekvő piaci vállalati kötvények lehetnek vonzóak, mivel a kamatszintek – bár számottevően estek – a fejlett országok kötvénypiacain elérhetőhöz képest érdemi többlethozamot tartalmaznak. Az eszközök értékeltsége alacsony, és ahogy az az ábrán is látható, az érintett térség vállalati kötvénypiacain elérhető hozamok nagyjából megfelelnek a válság előtti (2007. júniusi) szinteknek. Erre más eszközosztályban nem találunk példát.

grafikon_bb

Mi van a kockázatokkal?

A hitelminősítői besorolást illetően a portfolióban szereplő vállalati kötvények a befektetési kategória közelében helyezkednek el, hasonlóan Magyarország szuverén besorolásához. A kockázatokkal kapcsolatban mindenképpen fontos megemlíteni, hogy a korábbiakhoz képest az alacsony kamatkörnyezetben számottevően estek a vállalatok által igénybe vehető hitelek kamatai. Ez utóbbit Bebesy Dániel azért tartotta fontosnak kiemelni, mert gazdaságtörténeti példák alapján az látszik, hogy alacsony kamatkörnyezetben, a forrásköltségek csökkenése mellett a csődráták is mérsékeltek maradnak. Olcsó hitelek esetén nehéz csődbe jutni.

kamat_százlék_hozam_kocka_123rfMilyen távra? Mit?

Bár a fejlett országok kötvényhozamai történelmi mélypontokon járnak, néhány éves távlatban jelentős elmozdulás nem várható. Az első – kisléptékű, 25 bázispont (negyed százalékpont) körüli – emelést a piac legkorábban 2015 első negyedévére teszi. A Budapest Alapkezelő prognózisa szerint jelentősebb elmozdulásra a globális kamatszintekben csak később kerülhet sor, és a gyengébb növekedési kilátások mindenképpen limitálni fogják a kamatemelkedés mértékét.

A várható kamatszint emelkedést alapul véve, 2-3 éves periódusban érdemes gondolkodni és rövid futamidőket vásárolni, a feltörekvő piaci országok vállalati kötvényeire fókuszálva.

Hogyan?

Ahhoz, hogy erre a piacra valaki belépjen, viszonylag komoly összegre van szükség. A szóba jöhető vállalati kötvényeket jellemzően nagy (több százezer dolláros nagyságrendnek megfelelő) címletekben bocsátják ki. A befektetés biztonságának növelése érdekében alapvető kitétel továbbá a portfolió diverzifikálása (magyarán az értékpapírcsomag több termék közötti megosztása), ami a hatékony befektetéshez szükséges tőke nagyságát tovább növeli.

indexek_árfolyamok_világgazdaság_123rfA körültekintő választáshoz elengedhetetlen az alapos piacismeret, mind a választott ország, mind az iparágak, s ezen belül a vállalatok alapos elemzése, amely komoly gyakorlatot igényel. Így az erre a piacra történő belépést a portfoliómenedzser főként befektetési alapokon keresztül ajánlja.

Mennyi lehet a többlethozam?

A Budapest Alapkezelőnél február végén indították el a GE Money Paradigma Alapot, amely elsősorban a CEEMEA régió vállalati kötvényeibe fekteti az összegyűjtött tőkét, ám megfelelő feltételek megléte esetén kisebb arányban részvényeket is vásárol majd. Az alap kezelője Bebesy Dániel mellett a Budapest Alapkezelő részvény-portfoliómenedzsere, Pintér András.

Egy alapkezelő soha sem tesz ígéretet a jövőre, de célokat azért tűz ki maga elé. A kihívás mindig az, hogy mennyivel sikerül verni majd az irányadó mértékeket. Az átlag betéti kamat jelenleg 2 százalék, illetve nem sokkal e fölötti. A Paradigma Alap menedzserei – ésszerű kockázatvállalás mellett – 2-3 százalékkal szeretnék ezt a szintet felülteljesíteni.