2024 április 19

Mi a trendi a befektetési piacon?

Részvénypiacok

A következő hetekben még emelkedhetnek a részvénypiacok, mivel a befektetők hozamkeresése és a jegybankok támogató politikája továbbra is hajtja a piacokat, emellett a gyorsjelentési szezon a néhány csalódást okozó eredménnyel együtt is összességében pozitív meglepetés. A trend tehát még felfelé mutat, de már látszanak a repedések, mivel jelentős kockázati tényezők – Görögország, orosz-ukrán konfliktus, kínai gazdasági átmenet, Fed kamatemelés, olajárfolyam – vannak, így a közeljövőben nagyobb visszaesések is várhatóak.

BÉT 121123_2A hazai tőzsde is tartogat meglepetéseket. A februárban kezdődő gyorsjelentési szezonban az orosz-ukrán konfliktus és az olajár-zuhanás miatt veszteségeket elszenvedő cégek negatív eredményvárakozásai még lejjebb nyomhatják az árfolyamokat. Ez pedig jó beszállási pont lehet például a Richter esetében, amelynél az folyamatban lévő originális kutatások eredményei sokat ígérőek. Rövid távon tehát pesszimisták vagyunk a hazai vállalati papírok tekintetében, hosszabb távon gondolkodva azonban sokat ígérő lehetőségek adódhatnak.

Nyersanyagok

Hasonló a helyzet a nyersanyagok, egészen pontosan a legnagyobb szeletet adó energiaszektor szempontjából. Az elmúlt hónapokban nagyon sokat estek az árak, és az OPEC továbbra is „önti az olajat a tűzre”, ezért az első negyedévben akár még újabb mélypontokat is láthatunk. Ugyanakkor az olaj piacán január végén fontos mérföldkő volt, hogy az OPEC főtitkára már arról beszélt, hogy a 45 dolláros olajár hosszú távon túl alacsony, nem fenntartható. Középtávon ezért a jelenleginél magasabb szinten alakulhat ki egy új egyensúlyi olajárfolyam. Érdemes tehát vételi alkalomra felhasználni majd a fordulópontot.

Kötvénypiac

A várakozásokhoz és a piaci pletykákhoz képest is nagyobb méretű európai „QE” támogatja az európai és így a hazai kötvénypiacot is. A kötvényhozamok ugyan historikusan mélyponton vannak, azonban a jegybankoktól idén még nagy támogatást kapnak, ezért nem várható korrekció a jelenlegi szintekről. Sőt, mi több, az olajár zuhanása miatti deflációs félelmek fokozzák a jegybanki kamatvárakozásokat, amelyek kifejezetten támogatják globálisan a kötvénypiacokat.

kincstarjegy 121227Ebben a környezetben a hazai kötvénypiac is jól teljesít. A rendkívül alacsony globális és hazai inflációs környezet, az EKB folytatódó laza monetáris politikája, és a régiónkban várható további kamatcsökkentések miatt nálunk is nyílhat még tér további kamatvágásra, ahogy ezt a jegybank januári ülését követő közleményében óvatosan már jelezte: Ezért a hazai kötvénypiaccal szemben mérsékelten optimisták vagyunk, és az első negyedévben is stabil teljesítményre számítunk.

Devizapiac

A forint árfolyama a tavaly év végi és az idei év eleji nagy gyengülés után újra stabilizálódhat. A következő hetekben, így az euró 320 forint alatt maradhat, de nem várható, hogy 310 alá erősödik.

Az euró gyengülését az EKB politikája támogatja, és a görögországi adósságrendezés lehetséges kimenetele tovább fűtheti. A dollár erősödését az állíthatja meg, ha a Fed kamatemelése tovább tolódik 2016-ra.

Portfólió-építési javaslatok az I. negyedévre

– részvénytípusú eszközök semleges súlyra: a részvénypiacok több éve tartó emelkedése jegybanki támogatással tovább folytatódhat, azonban a jelentős kockázati tényezők sérülékenyebbé teszik a börzék teljesítményét. A komolyabb ingadozások miatt a korábbi felülsúlyozás után érdemes csökkenteni a részvény kitettséget.

– védett alapok felülsúlyozása: a tőke- és hozamvédett eszközök a változékonyabbá váló részvénypiaci környezetben kedvező lehetőséget jelentenek a középtávú piaci lehetőségek biztonságosabb, védett formában való kihasználására.

– a hazai kötvények semleges súlyon tartása: az MNB várható további kamatcsökkentése miatt a hazai kötvénypiacon az első negyedévben stabil teljesítményre számítunk.

– a pénzpiaci eszközök alulsúlyozása, de a deviza eszközök arányának tartása: a rekord alacsony hazai kamatszint következtében érdemes a magasabb hozamlehetőséget kínáló eszközök felé fordulni.

kh befektetesi ajanlas 150131