2024 március 28

Párnacihában pókhálósodik a pénzed, fektesd be okosan

Hétköznapi frázis, a pénznek nem valószínű, hogy a huszonegyedik században a párnacihában van a helye. Akkor az időszerű kérdés az, mégis, hol? Kockázatos értékpapír kereskedelmi cégeken keresztül részvényekben, immár kisebb hozamú állampapírokban, kötvényekben, gyakran a díjakkal, a költségekkel megterhelt, esetenként negatívba forduló lekötésekben?

A makroklíma kedvezhet a befektetéseknek

Az első megállapítás az lehet a befektetési stratégiánk megválasztásakor, manapság még a korábbinál is nagyobb lehetősége van az úgynevezett „több lábon állásnak”. Léteznek talán olyan jelek, amelyek azt igazolják, ha lassan is, de változik a befektetési környezetünk.

Az egyik ilyen szignál az, hogy Magyarország – akárhogyan is érezzük, mi itt élők – viszonylag jó makró adatokat produkált. A munkanélküliség csökkenő pályán mozgott, a növekedés beindult, az ipar fejlődött, a költségvetési hiány a kívánt határokon belül maradt, az államadósság nem kevés ugyan, de stagnáló pályán állomásozik.

A makroklíma szempontjából  Magyarországot kétségkívül a közéleti viszálykodás, a politikai lárma húzza leginkább vissza. Talán nem állunk messze a valóságtól, ha azt állítjuk, manapság az országunkkal szembeni politikai, befektetői bizalmatlanságot erősen szítja a politikai viszonyokban tapasztalható sok ellentmondás, csakúgy mint az immár esztendők óta tartó, folyamatos társadalmi viszály.

Időnként életjeleket is ad a Budapesti Értéktőzsde

Pedig észre lehetne venni, hogy az oly kockázatosnak kikiáltott részvénypiacokon az elmúlt esztendőkben is folytatódott a „felfelé menetelés”. Jóllehet az érzékeny barométernek bizonyuló börzéket rendre megingatták a geopolitikai válságok, orosz-ukrán háborússá formálódott viszony, arab konfliktusok, lassuló kínai gazdaság, görög pénzügyi krízis és egyebek, a részvénypiac azonban eleddig rendre talpra állt.

Végtére piaci szempontból az egyik legfontosabb befektetési tényező a mozgás. Az állóvíz nem kedvez a részvény kereskedelemnek, s ha az elmúlt időszakot nézzük, a Budapesti Értéktőzsde nem igazán remekelt „kirobbanó” forgalommal. Akadnak azonban halvány, ámde kedvező jelek. A Budapesti Értéktőzsde részvényszekciójának forgalma az elmúlt héten meghaladta a 86,2 milliárd forintot az előző heti több mint 45,1 milliárd forint után.

Vannak tehát kiugrások, amelyekre érdemes odafigyelni. Vagy például arra, hogy egyes blue chipek ismét produkálnak. Előfordul, hogy banki papírunkat felminősítik, s a piac utána is megy a dolognak, s a korábban, mondjuk még meglehetősen nehezen elképzelhetőnek tartott célárfolyam, egyre elérhetőbb közelségbe kerül. S mindez még tőzsdei szempontból is viszonylag belátható időn belül zajlik le.

Egyre nagyobb szerephez juthatnak az árupiacok

Manapság könnyedén elérhetők – nem is egy típusú csatornákon keresztül – a nemzetközi börzék. Például az árupiacok. Képzeletbeli portfóliónkban egyre nagyobb szerephez juthatnak, mondjuk, a nyersanyagok. Ha más nem, akkor az emelkedésnek indult itthoni üzemanyag árak jelezhetik, hogy valami fordulat készül az olajpiacon. A piaci elemzők közül egyre többen vélekednek úgy, hogy akár még az idén is visszaállhat a nyolcvan dolláros árfolyam.

Ez befektetési szempontból jelentős fejlemény lenne, merthogy hozzájárulhatna a szektor vállalatinak emelkedő nyereségéhez, s ezáltal  a tőzsdei szereplők papírjainak a felértékelődéséhez. Az esetleg magasságokba vezető út azonban nem egyenes, erősödések és esések jellemzik a várható kapaszkodást, ami magában rejti a nagy nyerések, de a nagy veszteségek kockázatát is.

Stabilizálódni látszik hazai fizetőeszközünk helyzete

Itthon a kamatcsökkentések időszakát éljük. A gazdasági, pénzügyi irányítás koncepciója egyelőre hatásosnak tűnik. A kérdés, hogy vonzóak-e a magyar kötvények? Bármennyire is összetettnek tűnik a kérdés, egyelőre úgy tűnik, igen. Persze messze vagyunk már a magasabb alapkamat jellemezte környezet százalékaitól. Ám nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a fejlett ipari országokban sok helyütt a miénknél sokkal kedvezőtlenebb a kamatkörnyezet.

Fordulhat akár a nagy befektetőknek a figyelme is a gyorsabban fejlődő, feltörekvő országok felé, mint ahogyan fordul is. A magyar gazdaság azonban az utóbbi időszak egyre stabilabb képet mutat, s a soványabb, viszont biztonságosan elérhető hozam változatlanul vonzó maradhat.

Befektetési stratégiánkban nyilvánvalóan óvatosan illik bánni a devizaügyletekkel.  Hazai fizetőeszközünk az euróhoz viszonyítva becsúszott a háromszáz forintos szint alá, s a legtöbb pénzpiaci megfigyelő és elemző úgy vélekedik, az elkövetkező hónapokban, valahol ezen a szinten stabilizálódik a forint. A pénzpiac tudvalevőleg nagyon is érzékeny, gyorsan reagál akár politikai viszonyokra, nyilatkozatokra is. Kisebb befektetőknek, vélekedésünk szerint kockázatos piac ez. Hosszabb távon azonban érdekes lehet látványosan fejlődő devizát a portfóliónkban tartani.

Még mindig érdemes befektetési célra ingatlant vásárolni

És persze régi alapigazság az is, hogy az okos befektető hosszabb távra is gondol. Ezt szolgálhatják ingatlanbefektetési. Rendre hírt kapunk arról, hogy ismét éledezik az ingatlanpiac. Ez egyelőre azonban, néhány kedvező statisztika ellenére, jelenleg inkább az ingatlankereskedő cégek, ügynökök álma. A magyar ingatlanok és a fejlett európai országok ingatlanárai között változatlanul rendkívül tetemes a különbség, márpedig az árak szempontjából e téren ugyan lassabban, de a kiegyenlítődés irányában fejlődik a világ.

Vidéki kistelepülési, üdülőhelyi ingatlanok például nagyon jól elérhetők, időnként potom árakon. Az is igaz, ezeket jövedelmeztetni rövid távon nem egyszerű. Ne feledjük azonban, hosszú távon is gondolkozhatunk, s tíz, netán tizenöt esztendő múltán esetleg azt vehetjük észre, hogy befektetésünk piaci értéke megduplázódott, s időközben, például bérbeadás révén, még extra hasznot is hozott.