2024 április 23

Quaestor: jár a kártalanítás a fiktív kötvények után

Jár a kártalanítás

Az MNB az ügy jogi elemzése révén arra jutott, hogy a Beva köteles kártalanítást fizetni a fiktív kötvények tulajdonosainak. A Quaestor az engedélyezett kötvénymennyiség sokszorosát értékesítette. Mivel befektetési szolgáltatási tevékenység keretében átvett ügyfélpénzekről van szó, ezért „ez a Beva szempontjából biztosított tevékenységnek minősül” – mutatott rá az alelnök.

Az adatokat folyamatosan vizsgálja a felügyelet, a károkozás körülbelül 30 ezer ügyfelet érinthet, akiknek értékpapír számláján Quaestor-kötvény volt. Az teljes állomány 210 milliárd forintra tehető, ebből 58 milliárd forintnyi volt a legális állomány. Az értékpapírszámlák vizsgálatánál kell majd megállapítani, hogy melyik számlán milyen arányban volt legális illetve fiktív kötvény. Az egyenlegeket egyeztetik a Beva-val, így ez lehet a kártalanítás alapja.

Windisch László hangsúlyozta, hogy az MNB felügyeleti jogköre alá csupán egy Quaestor-cég tartozik, ahol most is felügyeleti biztos van, ám a többi vállalkozás nem.

Lesz elég pénz?

Mivel a Beva-nak a Buda-Cash bedőlése miatt is kártalanítania kell, így felmerül a kérdés, hogy lesz-e elég pénze az alapnak a kártalanításra és nem okoz-e újabb túl nagy terhet a pénzügyi szektornak. Windisch László a felmerült kérdésre azt válaszolta, hogy elégségesek azok a jogszabályi mechanizmusok, amelyek arra vonatkoznak, hogy az alapnak legyen elég pénze.

Az alap előírhat például pótbefizetést a tagjainak. Ez azonban történhet porlasztva, több éven keresztül, hogy ne jelentsen egyszerre nagy terhet a szektornak. Balog Ádám alelnök ezt kiegészítette azzal, hogy bármely eszköz értékesítéséből befolyt összeg is az alaphoz kerülhet.

Stabil a rendszer?

Matolcsy György, a jegybank elnöke az brókerügyek kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar pénzügyi rendszer stabil, és nem rendíthetik meg ezek a csalások. Nem látnak rendszerszintű kockázatot. Hiába van szó 300 milliárd forintos tételről, ez csak egy része a 6 ezer milliárd forintos kezelt vagyonnak. Ugyanakkor elmondta azt is, hogy láthatóan megindult egy átrendeződési folyamat a pénzügyi rendszerben. A pénz elindult a nagybankok, az állampapírok és a banki tulajdonossal rendelkező pénzügyi szolgáltatók felé.

Windisch László arról is beszámolt, hogy megkezdődött a többi brókercég vizsgálata is. A helyszíni szakaszok elindultak, lementik az adatokat, majd elemzik őket. Az alelnök azt ígérte, hogy nyíltan kommunikálják majd az eredményeket, és ha újabb szabálytalanságot találnak, arról gyorsan tájékoztatnak.