2024 március 29

Keveset vagy sokat adózunk – ez itt a kérdés?

Pedig nem kellene túlzottan bizonytalankodnunk. Magyarország ugyanis azon európai országok közé tartozik, ahol az emberek sokat adóznak. Az Erst and Young a nyáron készített egy tanulmányt, amely az adó felszabadulás napja alapján rangsorolja az uniós országokat. Az összevetés alapján Cipruson a legjobb a helyzet, ahol március 21. ez a fordulónap és Belgiumban a legrosszabb, ahol augusztus 6-ig megy a kereset az adók és járulékok kifizetésére. E szerint az elemzés szerint az átlagos tényleges adóterhelés, amely figyelembe veszi az szja mellett az áfát és a tb-járulékot is, 53,86 százalék Magyarországon, ez az ötödik legmagasabb érték az EU-ban.

Általános forgalmi adózásban változatlanul a topon vagyunk

Amikor egy-egy terméket megvásárolunk, általában arra gondolunk, mennyivel olcsóbb lenne az számunkra, ha nem kellene megfizetnünk az általános forgalmi adót. Azt, amely – leszámítva néhány kedvezményes árufajtát – huszonhét százalékos mértékével nemzetközi összehasonlításban is a topon vagyunk. Valójában azonban nem gondolunk arra, hogy ez bizony csupán egy része mindazon adóknak, amiket egy-egy árú esetében, mint többnyire végfelhasználók, megfizetünk.

Minden általunk megvásárolt árú tartalmaz ugyanis a maga termelési költségeiben olyan folyamatos adótételeket, amelyeket annak előállítója már a termelői árban eleve érvényesít. Hogy csupán egy fajtát ragadjunk ki a sorból, olyanokat, amelyeket az általa alkalmazott, a termék előállításában résztvevő alkalmazottja után fizet. Ama alkalmazottja után, aki egyébként a megszerzett jövedelme után maga is adózik az államnak.

Tévedünk, ha azt gondoljuk, hogy az általános forgalmi adóval már letudtuk adózási kötelezettségünket. Áruféleségektől függően ugyanis van itt még más is. Szélsőséges példaként emlékezzünk csak az elhíresült chips adóra! Vagy gondoljunk arra, hogyha üzemanyagot vásárolunk akkor már az általunk megvett árú közvetlen adótartalma is bizony bőven meghaladja az ötven százalékot.

Akkor is adózunk, ha kifizetjük a számlát

Ráadásul fizetnünk is kell. Ezt megtehetjük készpénzzel, vagy mondjuk bankkártyával. Akárhogyan is tesszük megint csak adózunk. Itt is vannak közvetlen és közvetett adótételek. Tranzakciós díj, a visszaigazoló sms után hamarosan internet adó. A bankokra és az sms-t közvetítő telefontársaságokra kivetett különadó érvényesítését is nyugodtan hozzá számolhatjuk az általunk megvásárolt termék árához.

A bevezetőben feltett kérdésre, nevezetesen, hogy sok, vagy kevés adót fizet-e a magyar ember persze nehéz egyértelműen válaszolni, hiszen általában a társadalmat egészében jellemzőn tudunk csak korrekt válaszokat adni. Az adózás mértéke ugyanis nagyban függ társadalmi helyzetünktől csak úgy, mint fogyasztási szokásainktól.

A gyarapodó adóbevételek javították a számokat

Ami a társadalom egészét illeti: íme a számok, amelyeket a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye tartalmaz. A központi költségvetés szeptember végi bevételei mintegy 807 milliárd forinttal haladták meg az előző év azonos időszakának eredményét. Ennek hátterében egyrészt a főbb adóbevételek – társasági adó, általános forgalmi adó, regisztrációs adó, pénzügyi tranzakciós illeték, személyi jövedelemadó – előző évet meghaladó befizetései, a 2013. július elsejével bevezetett elektronikus útdíjból származó többletbevételek, másrészt a központi költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok idei jelentősebb bevételei állnak.