2024 április 25

A dollár megszorongatja az aranyat

Újabb heti esés előtt az olaj

olajkut gtv 141209Az amerikai WTI olaj jegyzése 46-49 dolláros árfolyamsávban ingadozott tegnap, a nap végére ismét 47 dollár alá esett az árfolyam. Tegnap igen nagy forgalom mellett zajlott a kereskedés, a teljes forgalom 41%-kal haladta meg a 100 napos átlagot. A Brent olaj célba vette az 50 dolláros árfolyamszintet, amennyiben sikerülne áttörni a lélektanilag is fontos ellenállást, úgy további erősödés jöhet. Ugyanakkor valószínűbbnek tűnik az a forgatókönyv, miszerint átmeneti pozitív korrekciót láthatunk, elsősorban a szaúdi politikai fordulatnak köszönhetően.

Ma hajnalban érkezett a hír, hogy meghalt Abdullah bin Abdulaziz al Saud, Szaúd-Arábia királya. A bejelentést követően nem sokkal közzétették, hogy az új király az elhunyt vezető féltestvére, Salman koronaherceg lett. A hír után erősödni kezdett az északi-tengeri Brent olaj, a befektetők arra spekuláltak, hogy az új király változtat az eddigi szaúdi olajpolitikán. Erre azonban kevés esély mutatkozik, a volt koronaherceg is régóta osztotta Abdullah olajpolitikával kapcsolatos nézeteit. Emellett a szaúdiak olajpiaci pozíciójának sem tenne jót, ha azonnali „reformlépésekbe” kezdene a megválasztott király. Fordulatot az hozhatna, ha Salman király leváltaná az 1995 óta regnáló Ali Al-Naimi olajminisztert. Al-Naimi kitart az eddigi szaúdi és egyben az OPEC olajkitermelési szintje mellett, meglátása szerint az OPEC nem tehető felelőssé a mostani alacsony olajárfolyamok miatt, amelyet inkább az Egyesült Államok megnövekedett olajtermelésének tulajdonít.

Több egyéb esemény is hatással volt az olaj világpiaci árára melyek együttes eredője csapkodó árfolyammozgást eredményezett. Az amerikai kőolajkészletek a tegnap délutáni közlemény szerint minden várakozást meghaladóan, 10,07 millió hordóval nőttek a múlt héten. A piac csupán 2,7 millió hordós emelkedéssel számolt, a tengerentúli kőolajkészletek így már megközelítették a tavaly áprilisi rekord magas szintet. A készletek emelkedése egyben az olaj iránti kereslet csökkenését is jelezheti, mely gyengítő hatással bír az árfolyamra. A másik oldalon kedvezőbb makroadat érkezett Kínából. A világ második legnagyobb olajfogyasztó államának feldolgozóipara az elemzői várakozásoknál jobb eredményt ért el januárban, de így is a szektor zsugorodását mutatja HSBC előzetes, 49,8 pontos értéke.

A márciusi szállítású WTI olaj árfolyama jelenleg 46,8 dollár körül ingadozik hordónként. A szintén márciusi szállítású Brent olajjal 49,1 dolláron kereskednek.

Korrigál az arany az 5 hónapos csúcs elérése után

arany arfolyam nyersanyag gtv 141107Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke a tegnapi kamatdöntő ülést követő sajtótájékoztatón bejelentette, hogy havi 60 milliárd euró összegű kötvényvásárlási programot (QE) indítanak márciustól, ami egészen 2016 szeptemberéig fog tartani. Ha 19 hónapig tart a pénzpumpa, az 1140 milliárd eurót tesz ki, ami a korábbi várakozások felső határához közelít. A programot Draghi elmondása alapján addig folytatják, míg nem látják az infláció érdemi felfutását. Az arany általában infláció elleni menedékeszközként szolgál a befektetők számára, így a likviditásnövelés erősíti az arany iránti keresletet.

Az arany árfolyamára azonban továbbra is jelentős hatással van a folyamatosan erősödő dollár, mely drágítja a nemesfémet a más devizát használók számára. Az EKB kötvényvásárlási programja, valamint a Fed kamatemelésével kapcsolatos spekulációk együttesen erősíthetik a dollárt, ami az arany árfolyamát is nyomás alá helyezheti az előttünk álló időszak során.

A spot arany árfolyama a tegnapi kereskedésben 1 310 dollár közelébe is emelkedett, innen azonban korrekció indult, ma délelőtt pedig 1 295 dollár körül kereskednek vele unciánként.