2024 április 27

A Fed és Japán nyomása alatt az arany

2010 óta nem látott mélyponton az arany

aranyA Fed a várakozásoknak megfelelően szerda este lezárta a QE3-at, ugyanakkor az első kamatemelés időpontjával kapcsolatban továbbra sem közöltek konkrétumot, ezt a makrogazdasági adatok alakulásához kötötték. Az Egyesült Államokban a tegnapi adatközlés szerint a vártnál nagyobb mértékben bővült a gazdaság a harmadik negyedévben az első becslés szerint, ami tovább erősítette a hamarabbi kamatemeléssel kapcsolatos spekulációkat.

A japán jegybank emellett óriási meglepetést okozott a mai ülésén, hiszen jóformán senki nem számított arra, hogy kibővítik az eszközvásárlási programot. A jegybank azonban az eddigi 60-70 ezer milliárd jenes éves államkötvény-vásárlási keretét 80 ezer milliárdra növelte, amire a részvénypiacok jelentős emelkedéssel reagáltak, a döntés pedig a nemesfémet is 2010 februárja óta nem látott mélypontra lökte.

A spot arany árfolyama a Fed szerda esti döntése óta folyamatosan esik, ma hajnalban pedig a japán jegybank döntésére 1 170 dollár alá is leszúrt, jelenleg 1 173 dollár körül kereskednek vele.

A hét végére elfogyott a lendület

olajkut_121219Az amerikai WTI könnyűolaj jegyzése 81 dollár alá esett ismét, ezzel visszatért a heti nyitóárfolyamának közelébe. A Brent olaj is lecsorgással zárhatja heti kereskedését, az árfolyam visszatért a 86 dollár alatti hordónkénti szintekre. A Brent olaj ebben a hónapban már több, mint 9%-ot esett, ilyen nagymértékű csökkenésre 2012 májusa óta nem volt példa.

Az amerikai dollár a főbb devizákkal szemben már közel 4 hetes csúcsára kapaszkodott fel. Az erős tengerentúli deviza drágábbá teszi a devizakülföldiek számára a dollárban jegyzett nyersanyagok vásárlását. Az olajpiacán továbbra is erős túlkínálat tapasztalható, az OPEC részéről egyelőre nem látszanak a beavatkozás jelei. A kőolajexportáló országok nemzetközi szervezete (OPEC) a világ olajtermelésének 40%-át teszi ki. A tagállamok november 27-i ülése előtt egyelőre nem várható az termelés mérséklése, melynek hatására tudna erősödni az árfolyam.

Az OPEC szeptemberi olajtermelése elhanyagolható mértékben, napi 14 ezer hordóval csökkent, így a teljes kivétel 30,92 millió hordóra módosult. A Nemzetközi Energiaügynökség, a Goldman Sachs és több pénzintézet után a Barclays is levágta az olajárra vonatkozó várakozásait. A Barclays szerint ha az OPEC tagok nem módosítanak az eddig termelési szinten, úgy jövőre már 2 napi 2,8 millió hordó lehet a piaci többlet.

A decemberi szállítású WTI olaj árfolyama jelenleg 80,6 dollár körül ingadozik hordónként. A szintén decemberi szállítású Brent olajjal 85,3 dolláron kereskednek- írta a QUAESTOR