2024 április 19

Bulgária zöld utat adna a Déli Áramlatnak

Miután Temenuzska Petkova bolgár energiaügyi miniszter telefonon tárgyalt orosz kollégájával, Alekszandr Novakkal, azt mondta, hogy „a bolgár energiaszektor fejlesztése szempontjából Oroszország fontos partner. A Déli Áramlat nemcsak abból a szempontból fontos, hogy diverzifikálja a gázbeszerzést, de a vezeték építése élénkíti a gazdaságot, új munkahelyeket teremt”. A bolgár miniszter hangsúlyozta azonban, hogy csakis az Európai Unió törvényeit betartva valósulhat meg a Déli Áramlat.

gazprom-gtvA Gazpromra várva

Az eredeti tervek szerint úgy volt, hogy a bolgár miniszter Moszkvába utazik, hogy tárgyaljon kollégájával a Déli Áramlatról. Az utazás elmaradását nem indokolták. A bolgár miniszter a telefonbeszélgetés során bulgáriai látogatásra hívta meg Alekszandr Novakot.

Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök a csütörtöki brüsszeli EU-csúcson azt mondta, hogy „Bulgária megadja az összes engedélyt a Déli Áramlat építésének a megkezdéséhez, és folytatja az építkezés előkészítését”. A miniszterelnök rámutatott arra, hogy várja a Gazprom reagálását.

„Amennyiben a Gazprom felhagy a tervvel annak ellenére, hogy Szófia megad minden engedélyt a megvalósításhoz, akkor ez az orosz fél bűne lesz, és nem a bolgároké” – tette hozzá Bojko Boriszov.

Orosz felelősség?

Vlagyimir Putyin orosz elnök december elsején Ankarában jelentette be, hogy Oroszország eláll a Déli Áramlat gázvezeték megvalósításától, és helyette Törökország felé vezető szállítási útvonalat építene ki. Az orosz államfő ezt akkor azzal indokolta, hogy Oroszország a jelenlegi körülmények között, az EU ellenkezése miatt, nem tudja megkezdeni az Ukrajna megkerülésével Dél- és Közép-Európába (ezen belül Magyarországra) orosz földgázt szállító Déli Áramlat tervének megvalósítását.

A 15,5 milliárd euróba kerülő Déli Áramlat gázvezeték kapacitását évi 67 milliárd köbméterre tervezték.