2024 március 29

Ezek az államok súlyosan megfizetik az alacsony olajárat

A kőolaj ára a nyár kezdete óta több mint huszonöt százalékkal csökkent. Az elmúlt héten némi ingadozás és halovány erősödési jelek után, ismét lefelé vette az irányt az ár, a Brent olajféleség árfolyama a sokéves mélypont közelébe, 69,16 dollárra süllyedt. Ez a helyzet mindenféle politikai nyilatkozat ellenére meglehetősen érzékenyen érinti a világ legnagyobb készleteivel rendelkező Szaúd-Arábiát, az OPEC-országok vezető államát.

A Deutsche Bank szerint Szaúd-Arábiának is gond az ár

A Deutsche Bank becslése szerint Szaúd-Arábia államháztartása egyensúlyának biztosításához  99,20 dolláros olajárra lenne szükség, 2015-ben még ennél is többre, 104,40 dollárra. Az arab állam vezetői nemrég úgy nyilatkoztak, hogy a kilencven dollár alatti árral is jól kijönnek, ám megfigyelők jól tudják, hogy az ár alacsonyan tartása minden bizonnyal az éles piaci harc miatt áll az ország érdekében.

Mint a Tőzsdefórum is többször beszámolt értékeléseiben a politikai, a piaci harc nagy vesztese Oroszország. A zuhanó kőolajárak a rubel szabadeséséhez, az orosz költségvetés súlyos gondjaihoz vezettek. Oroszország rendelkezik a világ olajkészletének több mint tizenkét százalékával, a gázkészletek harminckét százalékával. A bank számítási szerint Oroszországnak a gazdasági célok megvalósításához 100,10 dollár hordónkénti árra lenne szüksége, jövőre ennél is többre 105,20 dolláros árfolyamra.

Veszélyben az olajtermelő országok államháztartása

Bajban van az Arab félsziget olajtermelő országa, Omán is. Az államnak súlyos károkat okoz a csökkenő nyersanyag ár. A költségvetés egyensúlyban tartásához a bank szerint az idén 100,10 jövőre 110 dolláros kőolaj árfolyam kellene. Nagy bajban van Afrika legnépesebb országa, Nigéria is. Annál is inkább, mivel az állami bevételek nyolcvan százaléka származik a kőolajból. A számtalan gonddal küszködő ország működtetéséhez, a szociális programok megvalósításához idén 126,20, jövőre122,70 dolláros ár lenne a legideálisabb. Ennek nagyjából a felénél ingadozik a fekete aranya ára.

Ennél azonban még nagyobb igények is vannak. A Szaúd-Arábia szomszédságában fekvő Bahrein állami kiadásainak háromnegyedét a kőolaj értékesítésből származó bevételek biztosítják. A kis államnak különösen magas, 136,20 dolláros, jövőre 138,10 dolláros árfolyamra lenne szüksége a céljainak megvalósítása során.

Venezuelában visszafogják a termelést az árfolyam növelése érdekében

Dél-Amerikában különösen Venezuelát érintik kellemetlenül az alacsony árak. Olyannyira, hogy a nemrég meghalt Hugo Chaves államfő által visszaállamosított olajmezőkön a termelés korlátozását rendelte el az OPEC-állam, bízva abban, hogy ez előbb-utóbb az árak erősödéséhez vezethet. A Deutsche Bank elemzői szerint az idén legalább 162 dolláros olaj kellene az államháztartás deficitjének elkerüléséhez. Jövőre kedvezőbb helyzet jöhet, akkor már a 117,50 dolláros árfolyam is kielégítő lehetne.