2024 március 28

Kína az olajat lehúzta, az aranyat feltornázta

Mínuszban nyitott az olaj

olajkút tengeren 121010Az amerikai WTI olaj árfolyama ma ismételten 50 dollár alatt ingadozik, miután az elmúlt héten több mint 3%-os erősödött a jegyzés. A Brent olaj 2,5%-os mínuszban zárta a múlt heti kereskedését, ma ismét gyengülést mutat az árfolyam.

Ma hajnalban közzétette a HSBC a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexének (BMI) végleges, februári értékét. Az előző adathoz képest növekedést mutatott az index, emellett a publikált 50,7 pontos érték már a szektor bővülését jelentő sávba tartozott. Ugyanakkor a részadatok tekintve kedvezőtlenül hatott, hogy az új export megrendelések mutatója 2014 áprilisa óta először esett vissza, amely rontotta a gazdaság növekedésére vonatkozó kilátásokat. A HSBC mellett a kínai kormány hivatalos, februári BMI-je 49,9 pont lett, mellyel a mutató a zsugorodást jelentő tartományban maradt. Az olaj árfolyama a vegyes makroadatokra csökkenéssel reagált.

Főként a Brent árára volt hatással a líbiai olajtermelés erősödése. Az igen volatilisan alakuló kitermelés ismét emelkedett (napi 150 ezer hordóról 400 ezer hordóra), miután sikerült helyreállítani az egyik stratégiailag is fontos olajplatform működését. Afrika legnagyobb olajtartalékaival rendelkező államában újból kiéleződtek a fegyveres összecsapások a kormánypártiak és a tüntetők között. A fegyveres konfliktusok az olajipari létesítmények működését is veszélyeztetik, melyre jó példa a közelmúltban felrobbantott kőolajvezeték is. A Brent árfolyama kismértékben csökkent, ugyanis a líbiai termelés erősödésével a teljes közel-keleti olajexport is nőhetett, mely a piaci többletet erősíthette.

Az áprilisi szállítású WTI olaj árfolyama jelenleg 49,2 dollár körül ingadozik hordónként. A szintén áprilisi szállítású Brent olajjal 62,0 dolláron kereskednek.

Kéthetes csúcsra emelkedett ma az arany

arany arfolyam nyersanyag gtv 141107Az arany árfolyama héthetes mélypontjáról kezdett emelkedni a múlt hét közepén, miután Kínában az újév miatti egyhetes szünetet követően a piacok újbóli kinyitásával megnőtt a nemesfém iránti kereslet. Szintén a kereslet felfutását eredményezhette a váratlan, gazdaságélénkítő célzatú kínai kamatvágás, a jegybank az alapkamatot és a betéti rátát is 25 bázisponttal csökkentette.

A héten számos esemény lesz, ami megmozgathatja az arany árfolyamát. A nemesfém szempontjából továbbra is a dollár alakulása lehet a legfontosabb esemény, hiszen ennek erősödése drágíthatja az aranyhoz hasonlóan dollárban jegyzett eszközöket a más devizát használók számára. Az Egyesült Államokból a legfontosabb adatközlés minden bizonnyal a pénteki átfogó munkerőpiaci publikáció lesz, de emellett ma délután érkeznek fogyasztási és feldolgozóipari adatok, szerdán pedig az ADP foglalkoztatásai számaira, szolgáltatóipari indexre, valamint Fed Bézs-könyvére lesz érdemes figyelni. A világ többi táján sem üres a makrogazdasági eseménynaptár, hiszen több kamatdöntés is lesz, ezek közül kiemelkedik az EKB csütörtöki ülése, de érdemes megemlíteni az ausztrál és a brit jegybank kamatmeghatározó ülését is.

A spot arany unciánkénti árfolyama ma hajnalban 1 223 dollár fölé emelkedett, utoljára február közepén járt ilyen magasságban a nemesfém. Innen azonban kisebb korrekció indult, jelenleg 1 215,3 dolláron kereskednek vele.