2024 március 28

Végre egy jó hír: nem kell spórolnunk a cukorral

A New York-i tőzsde árupiacának határidős előjegyzésében 1 font (0,45 kilogramm) nyerscukor 17 centbe fog kerülni 2015 végére, szemben a jelenlegi 12 centtel – vélték a megkérdezett szakértők és kereskedők. Ezzel kissé megkönnyebbülhetnek a cukornádtermelők, akik a becsült előállítási költség alatti eladási árakkal voltak kénytelenek beérni.

Ők a legnagyobb termelők

Tavalyi adatok szerint Brazília a világ legnagyobb cukortermelője évi 36,8 millió tonnával, a dél-amerikai országot India (27,9 millió tonnás termeléssel) és Kína (13,7 millió tonnával) követi. Az Európai Unió cukortermelése 2014-ben várhatóan 16,3 millió tonnát tesz ki, míg Magyarországon évente 105 ezer tonnát állítanak elő.

A szakértők szerint 2015 szeptemberére, a 2014/15-ös aratási év végére fog helyreállni a kereslet-kínálat egyensúlya a cukorpiacon, négy év túlkínálat után. Az ezt követő időszakban több mint 3 millió tonnás hiányt várnak a piacon.

A cukor világpiaci árát nagyban befolyásolja a kereslet a szintén nyerscukorból előállított etanolra. Brazíliában, amely a világ legnagyobb cukortermelője, a feldolgozók választhatnak, hogy a cukornádból cukrot vagy etanolt állítanak elő. A cukrot exportra, az etanolt a hazai üzemanyagpiacra szánják.

A fehércukor határidős ára várhatóan akkor ugrik meg, amikor az utóbbi négy évben felhalmozott készleteket felélik a fogyasztók, ez pedig a második félévben várható – mondják az elemzők.

2015 végére a mostaninál 17 százalékkal magasabb, 457,5 dolláros tonnánkénti árat várnak.

Az erősödő dollár ösztönözheti a termelést, mivel a cukorért dollárban fizetnek, ami átváltáskor több helyi valutát ér. Néhány szakértő ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a nyersolaj árának hónapok óta tartó mélyrepülése lassíthatja az árak felfutását, mivel az etanol üzemanyag gyártása kevésbé lesz jövedelmező.