2024 március 29

Csődveszély nyomasztja az amerikai piacokat

Szinte mindenki biztosra veszi, hogy az amerikai elnök és a kongresszus az utolsó pillanatban most is talál valamilyen kompromisszumot, és elkerüli a technikai államcsődöt, a washingtoni politikai kötélhúzás mégis nyugtalanítja a befektetőket.

A határidők közeledtével is folytatódó huzavona miatt gyengült a dollár – az euróval, a svájci frankkal és a japán jennel szemben is -, és több mint négyhavi mélypontra, 35 bázispontra romlott az amerikai szuverén adósságállomány törlesztési leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama. Ez azt jelenti, hogy egységnyi, 10 millió dollár névértékű ötéves amerikai államkötvényre 35 ezer dollárért kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket, több mint 10 ezer dollárral drágábban, mint a hét elején. Hétfőn 23,5 bázispont volt az amerikai CDS-árazás. Emellett, noha kedvezőek voltak a pénteki amerikai makrogazdasági adatok a jövedelmek és a fogyasztói költések növekedéséről, a számok azt mutatták: még mindig nem elég robusztus az amerikai gazdaság növekedése.

Közép-európai idő szerint nem sokkal este 8 óra után a Dow Jones ipari átlag 80 pontos (0,52 százalékos) mínuszban volt. A Standard &Poor’s 500 index 9 pontos (0,51 százalékos) veszteséget mutatott. A Nasdaq elektronikus piac összetett mutatója 6 ponttal (0,17 százalékkal) gyengült.

Ha a zárásban is veszteségesek lesznek, az azt fogja jelenteni, hogy az elmúlt hét kereskedési napból hatszor eséssel zárt az S &P 500 és a DJIA index. A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára 102,87 dollár volt. Az arany ára 13 dollárral 1337 dollárra nőtt unciánként.