2024 április 23

Még mindig érdemes dollárt markolni?

Mindenkit lekötött a maga baja, vagy a saját privát sztorija. Annyi szó esett az euróról, a jenről, a rubelről, sőt még a jüanról is, hogy közben elfeledkeztünk a jó öreg zöldhasúról. Pedig a pénzszóró helikopter landolása dollárerősödést hozott. Nem is kicsit, amire itthon még ráerősített a forintromboló monetáris politika.

amerikai_zaszlo_pénzérme_123rfTudtuk, és mégsem..

Nem volt azért annyira váratlan a dollár tündöklése – mondta Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. Emlékeztetve: már tavaly sem volt titok, hogy az amerikai jegybank (Fed) idén ősszel befejezi a piacélénkítő programját, vagyis elzárja a „pénzcsapot”. Mégsem a zöldhasút gondoltuk az idei év sztorijának – tette hozzá. Itthon sokan a Mol részvényben bíztak, mások a Richterre esküdtek, de a hazai blue chipek végül végig bukdácsolták az esztendőt.

Irány a pénzváltó!

A dollár tündöklése azért is különösen érdekes, mert nálunk ezt a sztorit értékpapírszámla nélkül, akár a sarki pénzváltónál is meg lehetett játszani. Mégpedig azért, mert a tengerentúli jegybankárok dollárerősítő és európai kollégáik euró gyengítő lépéseihez itthon még egy harmadik láb is csatlakozott. Nevezetesen a Magyar Nemzeti Bank kamatvágásai, melyek a forintot gyengítették.

Így vált a dollár a világ urává

A jelenlegi amerikai dollár idén ünnepli 100 éves évfordulóját. Az 1914-es év volt ugyanis az, amikor elkezdték kibocsátani a Federal Reserve bankjegyeket, az USA dollár ma is hivatalos megtestesüléseit. A The Atlantic áttekintette, miként lett az amerikai dollár a pénzek királya.

A történet januárban 215 forintos dollárral indult, s már februárban 230 forintnál járt a jegyzés. Innen ugyan visszaesett az USD/HUF kurzus 220-ig, de a második félévben újra eldördült a startpisztoly, s 250-ig meg sem állt az árfolyam.

Újratöltve?

Vajon leáldozott már a dollár csillaga? Ritka eset, hogy az egyik év sztorija a másik évben is nagyot szóljon. Igaz, láttunk már ilyenre példát az elmúlt években. Nos, ezúttal is előfordulhat a duplázás.

Ha ugyanis sorra vesszük a sztori három lábát, azt látjuk: a dollárt fűti az amerikai kamatemelési várakozás, az eurót gyengíti az európai pénzügyi lazítás prognózisa, míg a forint esetében további kamatvágásról szólnak a spekulációk.