2024 április 24

Egyre drágábban lehet fogadni az USA csődjére

Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint az amerikai szuverén adósságállomány törlesztési leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama – az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató – 40 bázispont felett mozgott csütörtökön a londoni piacon.

Ez 4,7 bázispontos, több mint 13 százalékos drágulás az előző esti záróhoz képest, de havi összevetésben 100 százalékos emelkedésnek felel meg. Szeptember elején ugyanis még 20-21 bázispontos szuverén CDS-középárfolyamokat mértek Londonban az irányadó amerikai kincstárjegyre.

Kudarc a Fehér Házban

Kudarccal végződött szerda este Barack Obama amerikai elnök és a kongresszus vezetőinek másfél órás egyeztetése arról, hogyan lehetne kilábalni a kormányzat részleges leállásához vezető helyzetből.

A csütörtökre kialakult amerikai CDS-árfolyam azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió dollár névértékű ötéves amerikai államkötvényre most 40 ezer dollárnál valamivel magasabb középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon. Globális összehasonlításban még ez is rendkívül alacsony államcsőd-biztosítási díj, hiszen például az euróövezeti tag Portugália CDS-középárfolyama 490 bázisponton jár, Ciprusé pedig jóval meghaladja az ezer bázispontot.

A CMA számítási modellje – bár nincs egyenes korrelációban az aktuális CDS-árfolyammal – azt mutatja, hogy a piac nem egészen 3,5 százalékos halmozott valószínűséggel árazza egy szuverén törlesztésleállási esemény öt éven belüli bekövetkeztét az Egyesült Államokban. Ugyanez a kumulatív távlati államcsőd-kockázat Portugália esetében jelenleg meghaladja a 35 százalékot, vagyis éppen a tízszerese az Egyesült Államokénak a CMA számítási módszertana alapján.

Önmagához képest azonban az amerikai államadós-kockázati mérőszám jelentős ütemben romlik, amely még az első októberi kereskedési napon sem sokkal haladta meg a 30 bázispontot. A gyorsuló folyamat jelzi, hogy a piaci szereplők egyre nagyobb – jóllehet még mindig igen alacsony – kockázatát látják az Egyesült Államok technikai törlesztésképtelenné válásának arra az esetre, ha a költségvetésről és az államadósság-limit emeléséről folyó belpolitikai vitában nem sikerül rövid időn belül egyezségre jutni.