2024 április 20

Kánikulában könnyű short

Nem minden tőzsde parketten jellemzi a befektetőket az a nagyfokú rövidlátás, melynek eredményeként már a blue chipek közül is csak a magasan legnagyobb forgalmú OTP részvényt látja a piac. A tengerentúlon nem csak becsülete, de népes rajongótábora van a kispapíroknak.

Nem véletlenül követik kitüntetett figyelemmel az amerikai piacon a kis- és közepes kapitalizációjú cégeket tömörítő Russell 2000 indexet. Az ottani blue chipek ugyanis rendesen multik, vagyis a velük való sikeres kereskedéshez szükséges ismeretek jóval túlmutatnak a „nemzeti” piacon. Érdemes összevetni, hogy nálunk a legnépszerűbb osztalékpapír, a Magyar Telekom teljesen a hazai piacba ágyazott, a „magyar papírként” azonosított OTP kitettsége pedig közel 50 százalékos. A blue chipek közül csak a Mol és a Richter mondható nemzetközi cégnek. Ezzel szemben az amerikai piacon szinte csak a kispapíroknak van hazai kitettsége.

Hogy mit mutat a Russel 2000? Nos, hiába menetelt idén az S&P500 18 százalékot, a Dow Jones pedig 18,5 százalékot, a Russel 2000 simán felülteljesítette ezeket a maga 23 százalékos pluszával.

A felülteljesítés önmagában még nem adna okot pánikra, de a történelem aggasztó mintákkal szolgál – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője, emlékeztetve: 2007-ben és 2011-ben a Russell jóval többet emelkedett, mint az S&P500, s idén eddig nagyon hasonló a helyzet. Fundamentális oldalról pedig azért érdekes a helyzet – tette hozzá -, mert ezek a vállalatok alapvetően az amerikai gazdaságban tevékenykednek, ezért Európa vagy éppen Ázsia teljesítménye kevésbé hagy nyomot a számaikon.

Olyan vélemények is olvashatóak, hogy aggasztó a Russel 2000 indextagok átlagos, előremutató 30 körüli P/E-rátája, miközben az S&P500 és a DJ esetében ez átlagosan 12-14 körül alakul.

Akárhonnan nézzük, mind technikai, mind értékalapon remek short belépőket kínál a mostani helyzet.