2024 április 23

Ne ragadjunk le egyfajta befektetésnél

A BÉT forgalma is visszafogottabb lesz

BÉT_bux_tozsde_121207A fejlett részvénypiacok történelmi szárnyalása az elmúlt hat évben közel 150%-os növekedést eredményezett. Ez az emelkedő trend a nagy jegybankok támogatásával a következő hónapokban is tovább folytatódhat, azonban jelentős kockázati tényezőkkel is kell számolni. A Fed akár már néhány hónapon belül megtörténő kamatemelése, a kínai gazdaság fokozatos lassulása, Görögország fizetőképességének fenntartása, az orosz-ukrán konfliktus elhúzódása, valamint az olajárfolyam ingadozása sérülékenyebbé, így ingadozóbbá teheti a börzék teljesítményét. Ennek megfelelően jelenleg nem javasoljuk a részvénykitettség növelését, azonban a nagyon alacsony kamatkörnyezet miatt továbbra is érdemes részvényekben is gondolkodni.

A Budapesti Értéktőzsde esetében az elmúlt időszak szárnyalását követően a következő hónapokban visszafogottabb teljesítményre lehet számítani. A jelenlegi értékeltségi szintek fenntartására, illetve további árfolyam-emelkedésre csak abban az esetben látunk esélyt, amennyiben az orosz-ukrán konfliktus enyhülése, vagy a különadók mérséklése bekövetkezne.

Érdemes lehet az olajon elgondolkozni

A nyersanyagpiacon befektetési szempontból jelenleg egyértelműen az olaj a legizgalmasabb sztori. Az iparágban már megindult egy alkalmazkodási folyamat, aminek részeként az olajtársaságok leállítják kevésbé jövedelmező projektjeiket, szűkítik kutatási aktivitásukat, racionalizálják működésüket és csökkentik költségeiket, ezzel csökkentve a kitermelést. Az eddigi nagy olajáreséseket visszanézve jól látható, hogy a piac 6-12 hónapos időtávon megteremtheti az új egyensúlyt, tehát az idei évben még nagy ingadozásra, közép-, illetve hosszabb távon pedig a jelenleginél magasabb, 80 dollár körüli egyensúlyi árra lehet számítani. A folyamat eredményeképpen a szektor hatékonyabb működése és nagyobb profittermelő képessége is várható.

A kötvénypiacon alacsony kockázat mellett alacsony lesz a hozam

A rendkívül alacsony globális és hazai inflációs környezet, az EKB folytatódó laza monetáris politikája, és a régiónkban tapasztalható kamatcsökkentések miatt az MNB legutóbb kamatcsökkentési ciklusba kezdett, amely akár 1,5%-os alapkamatig is folytatódhat. Januárban már 3% alatt is megfordult a 10 éves állampapír hozama, és a küszöbön álló újabb kamatvágások ismét hozamcsökkenéshez vezethetnek, így akár újból 3% alá csökkenhet a második negyedév során.

Emellett az EKB intézkedései nyomán erősödő hozamvadászat a feltörekvő országok kötvényei felé irányítja a befektetőket, hiszen például a német kötvények már hét éves lejáratig negatív hozammal forognak, és az egyes fejlett piaci vállalati kötvények esetében is hasonló a helyzet. Ez továbbra is élénk keresletet generálhat a hazai kötvények iránt, amelyet az is támogat, hogy a stabil gazdasági várakozások eredményeként akár még idén további felminősítésekre, és ezzel a befektetésre ajánlott kategóriába sorolásra is sor kerülhet.

Látni kell azonban, hogy a kockázatmentes vagy alacsony kockázatú befektetésekkel egyre alacsonyabb hozam érhető el, és mivel a jegybank előrejelzése szerint 2015 végére 2,2% lehet az infláció, így ebben a negyedévben ugyan még nem, de hamarosan a negatív reálkamat is megjelenhet.

300 forintos dollár?

A forint az EKB kötvényvásárlási programjának köszönhetően a 300-as szint alá lépett, az EKB és az MNB lazító politikájának, valamint a várható felminősítés hatására pedig a második negyedévben a 300 EUR/HUF árfolyamszint körül stabilizálódhat. Ebbe leginkább a Fed kamatemelése szólhat bele, hiszen ha mégis a vártnál korábban, vagy nagyobb mértékben történik a szigorítás – amire kevés esély van – az a forint gyengülését eredményezheti. Az amerikai dollár és az euró esetében a paritás elérése valószínűsíthető, ami azt jelenti, hogy a következő időszakban elérhetjük akár a 300 forintos dollár árat is.

A rekord alacsony kamatszint miatt befektetési szempontból továbbra is érdemes a pénzpiaci eszközök felől a magasabb hozamlehetőséget kínáló eszközök felé fordulni.

Itt van pár tipp a portfólió-építésre

Először is a részvénytípusú eszközök semleges súlyozásának tartása az első tippünk. A részvénypiacok több éve tartó emelkedése jegybanki támogatással tovább folytatódhat, a jelentős kockázati tényezők miatt azonban továbbra is semleges súlyon tartjuk a részvény eszközöket.

A második a tőke- és hozamvédett alapok korábbi felülsúlyozása helyett semleges súly. Az elmúlt időszak jelentős emelkedése után a részvénypiacok értékeltsége magas, ezért a tőkevédett alapokon keresztül megvalósuló részvénypiaci kitettséget csökkentjük.

A harmadik a hazai kötvények korábbi semleges súlyozása helyett felülsúlyozás. Az EKB intézkedései nyomán erősödő hozamvadászat további keresletet generálhat a hazai kötvények iránt is, amit az MNB új kamatcsökkentési ciklusa, és a stabil hazai gazdasági növekedés is támogat, ezért a magyar állampapírok arányának emelése javasolt.

És végül a negyedik a pénzpiaci eszközök alulsúlyozása; deviza eszközök arányának tartása. A rekord alacsony hazai kamatszint miatt továbbra is érdemes a pénzpiaci eszközök helyett a magasabb hozamlehetőséget kínáló eszközök felé fordulni.

portfólió befektetés K&H 150419