2024 március 29

Pénzügyileg stabil a Mol – Nem időszerű a leminősítés

Kisebb riadalmat keltett a Mol piacán a Standard & Poor’s bejelentése, hogy negatív kihatású osztályzati felülvizsgálat alá vette a Mol “BB plusz” szintű hosszú távú vállalati adósi besorolását. A lépést a horvát INA olajvállalatban meglévő részesedés körüli fejleményekkel indokolva.

Nem időszerű a leminősítés

Nincs szó leminősítésről, s ennek nincs is itt az ideje – hangsúlyozta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője, mondván, nem is érti a  Standard & Poor’s bejelentését, hiszen a magyar olajvállalat pénzügyei rendben vannak.

A Mol-csoport eladósodottsága június végén ötéves mélypontra, 21,2 százalékra süllyedt – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője, hozzátéve: ami roppant erős pénzügyi helyzetet tükröz. Jelenleg BB+ a besorolás, ami egy fokozattal van Magyarország BB besorolása felett.

A kötvénypiac kerülne lejtőre

A hitelminősítők olyanok, mint a futballbírók, nem érdemes vitatkozni velük. Minden észérv ellenére is leminősíthetik a Molt. Hogy mi történne egy esetleges leminősítés esetén?

Nos, Kuti Ákos szerint egy ilyen lépés főként a Mol-kötvényeiben, mint például a Magnolia, 2019-es dolláros kötvény, hozna eladókat, a részvényekben mérsékeltebb hatása lenne.

A Mol részvényárfolyama egyébként is viharvert képet fest. Tulajdonképpen minden lefelé mutat, hiába egyre erősebb technikai szempontból a papír. Tegyük hozzá, az S&P is kitért a papírt nyomás alatt tartó tényezők közül a horvát hatóságok által Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató ellen kiadott európai elfogatóparancsra.

A kurzusba tehát már sok minden be van árazva. Másrészt, mint arra Kuti Ákos is felhívta a figyelmet, a vállalati adósbesorolás leminősítése azért érintené kevéssé a részvényárfolyamot, mert jelenleg alig szorul rá a Mol a külső finanszírozásra.

Nem eszik olyan forrón a kását

A Standard & Poor’s bejelentése nem jelenti a forgatókönyvek felgyorsulását sem. Bár hétvégi interjújában Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter megerősítette, hogy továbbra is élő szcenárió az INA-pakett esetleges eladása. A Molnak még a horvátokkal való szakítás esetén sem érdemes nyomott áron gyorsan eladnia az INA részvényeit.

A jelenlegi magas olajárak és a nyomott finomítói marginok mellett az INA eredménye kulcsfontosságú a csoportnak. Más szóval, az eladással mindenképpen érdemes megvárni a Mol kurdisztáni mezőinek termőre fordulását vagy a finomítói környezet javulását.

Arról nem is beszélve, hogy kinek van most kapásból 3-4 milliárd dollárja a horvát olajtársaság kisebbségi részesdésére? Úgy tűnik tehát, hogy a nagy hitelminősítők közül a Standard & Poor’s egy kicsit elébe ment az eseményeknek.