2024 április 26

Adatokra várnak az európai befektetők

A londoni FTSE-100 index 0,07 százalékkal csökkent, a frankfurti DAX-30 index 0,25 százalékkal nőtt, a párizsi CAC-40 index 0,13 százalékkal emelkedett nyitáskor.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,30 pontos emelkedéssel, 17 552,76 ponton nyitott csütörtökön. A szerdai záró értékéhez képest lényegében nem változott.

Csökkenhet a Mol árfolyama

Móró Tamás, a Concorde vezető elemzője a csütörtöki amerikai kereskedési szünet miatt alacsony forgalmat vár az európai börzéken, így a BÉT-en is. Ilyen forgalom mellett enyhe lecsorgást, kisebb árfolyamcsökkenést vár a szakértő.

Erre figyelnek ma

Az EKB-tól érkező hírek mellett több makrogazdasági adat is befolyásolja csütörtökön az európai kereskedést. A GfK gazdaságkutató intézet közzéteszi decemberre vonatkozó, előremutató német fogyasztói hangulatindexét, és megjelenik a német infláció novemberi előzetes adata is. Olaszországban a munkanélküliség változásáról és az üzleti hangulat alakulásáról érkeznek új számok.

Csütörtökön ülésezik a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC). Az OPEC döntése, hogy a tagországok csökkentik-e kitermelésüket, komoly hatással lehet a nemzetközi olajárra. Az előzetes hírek alapján nem várható, hogy csökkenne a kitermelési kvóta, biztosat csütörtök délutánra, az ülés végére lehet majd tudni.

Az elemző szerint a csütörtöki kereskedésben a Mol árfolyama 12 300 forintra csökkenhet, az OTP-é pedig 3950 és 4000 forint között mozoghat. Móró Tamás a Magyar Telekom árfolyamában stagnálást, míg a Richterében gyengülést vár.

Mérsékelt mozgás

A CIB Bank elemzői is arra hívják fel a figyelmet, hogy a hálaadás miatti hosszú hétvége előtt csütörtökön zárva lesznek az Egyesült Államokban a piacok, míg pénteken rövidített kereskedés lesz a tőzsdéken.

A bank szakértői is úgy vélik, a globális piacokon az amerikai szünnap miatt visszafogott aktivitás lehet, és fontos makrogazdasági adatok híján a részvénypiacokon és a devizapiacon is mérsékelt elmozdulások várhatóak. A magyarországi makrogazdasági naptár sem tartalmaz a piaci hangulatot érdemben befolyásolni képes adatközlést, így a forint mozgásai is visszafogottak lehetnek – írták a CIB elemzői.

Az EKB-tól sokat várnak

A befektetők többsége megerősítve érzi, hogy az Európai Központ Bank (EKB) újabb gazdaságélénkítésre készül. A befektetők erre abból következtetnek, hogy az EKB alelnöke, Vitor Constancio szerdán elmondta, hogy a bank 2015 első negyedévében méri fel eddigi lépései sikerét, ha pedig az eredmények elégtelenek lesznek, akkor növelhetik eszközvásárlásaikat.

Stan Shamu, az IG elemzője szerint nem várható meglepetés az EKB következő heti ülésén, de valószínűbbé vált, hogy később nagyobb beavatkozásra vállalkozik a központi bank.

Vegyes indexek a zárásban

Vegyesen változtak a fontosabb ázsiai tőzsdemutatók csütörtökön. Tokióban és Hongkongban gyengülés volt, Szöulban, Sydneyben és Sanghajban erősödés.

Emelkedtek szerdán a New York-i értéktőzsde főbb mutatói.

Szerdán a londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 0,03 százalékos romlással 6729,17 ponton zárt, Frankfurtban a DAX-30 0,55 százalékos többlettel 9915,56 ponton végzett, Párizsban a CAC-40 0,20 százalékkal 4373,42 pontra gyengült.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 54,40 pontos, 0,31 százalékos csökkenéssel 17 552,46 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma 2 milliárd forint volt, a vezető részvények ára vegyesen változott az előző napi záráshoz képest.