2024 április 26

Alig mozdultak az amerikai piacok

A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,06 százalékkal, míg a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,01 százalékkal növekedett nyitáskor. Az S&P 500-as mutató 0,08 százalékkal süllyedt. (Hétfőn csökkenéssel zárt mindhárom index. A Dow Jones 0,45 százalékkal 17 977,04 pontra, az S&P 500-as mutató 0,46 százalékkal 2092,43 pontra, a Nasdaq pedig 0,15 százalékkal 4988,25 pontra süllyedt.)

Emelkedett az olajár

Közép-európai idő szerint kedd délután fél négy körül a New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordónkénti (159 liter) ára májusi szállításra 52,66 dollár volt, 75 centtel, 1,45 százalékkal emelkedett.

Nincs egyértelmű irány Európában

A nyugat-európai tőzsdék vegyes képet mutattak kedd délután: a frankfurti DAX-30 index 0,74 százalékkal, a párizsi CAC-40 pedig 0,76 százalékkal esett, míg a londoni FTSE-100 index 0,08 százalékkal emelkedett az előző napi záráshoz képest.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj ára júniusi szállításra hordónként 41 centtel, 0,69 százalékkal, 59,45 dollárra emelkedett az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.

A kereskedés előtt publikált makroadatok komolyabb meglepetéseket nem okoztak, a befektetők elsősorban a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek. Nyitás előtt tette közzé beszámolóját egyebek mellett a Johnson & Johnson, a Wells Fargo és a JP Morgan. Zárás után pedig többek között az Intel számait ismerhetik meg a befektetők.

Nagyot mozdultak a termelői árak

Az amerikai munkaügyi minisztérium kedden közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint februárhoz képest 0,2 százalékkal növekedtek a termelői árak. Tavaly márciushoz viszonyítva 0,8 százalékkal csökkentek a termelői árak, a legnagyobb ütemben 2009 óta. Mindkét szám összhangban áll az elemzői várakozásokkal. Februárban havi szinten 0,5 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 0,6 százalékkal csökkentek a termelői árak.

Csúszhat a kamatemelés

Miközben az energiaárak stabilizálódtak, az erős dollár és a gyenge külföldi kereslet valószínűleg alacsonyan tartja az inflációt még egy ideig. Az elemzők többsége úgy gondolja, hogy az alacsony infláció miatt, illetve a gazdasági növekedés éles lassulásának jeleit látva az amerikai jegybankrendszer szerepét betöltő Federal Reserve inkább szeptemberben vagy októberben kezdi el a kamatemelési ciklust, semmint júniusban. A Federal Reserve inflációs célszáma 2 százalék.

Márciusban havi szinten az élelmiszerek termelői ára 0,8 százalékkal csökkent, míg az energetikai termékeké 1,5 százalékkal, a szolgáltatásoké pedig 0,2 emelkedett.

Bővült a kiskereskedelem, de nem eléggé

Három egymást követő havi csökkenés után márciusban az előző havihoz képest 0,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Államokban. Legutóbb tavaly márciusban nőtt hasonló mértékben a kiskereskedelmi forgalom. Elemzők 1,1 százalék növekedést vártak.

A februári kiskereskedelmi forgalmat a kereskedelmi minisztérium felülvizsgálta, s a 0,6 százalékos csökkenésről 0,5 százalékos csökkenésre módosította.