2024 május 08

Árazzuk be a háborút?

A határon átlépő több ezres létszámú orosz katona, ukrán híradások szerint, már számos falut elfoglalt. Noha idáig is nyílt titok volt, hogy Moszkva támogatja az oroszbarát szakadárok harcát, mind katonailag, mind anyagilag, most egyre kínosabbá válik ennek kendőzetlensége. Kínosabbá, mivel az európai közösséget nyílt állásfoglalásra és cselekvésre kényszeríti Ukrajna földrajzi határainak megsértése. A szemtől szembeni konfliktust pedig, nyilvánvaló okokból, az EU és Oroszország is igyekezett eddig elkerülni.

Vihar előtti csöndnek is nevezhetnénk a piacok csütörtöki hullámzását. A DAX index csupán 1%-ot meghaladó esést könyvelt el és a tengerentúli tőzsdék is mérsékelten konstatálták a fokozódó háborús kockázatokat. A béke kitörésétől azonban még nem kell tartanunk, mivel a helyzet nem a diplomáciai rendezés irányába tendál, épp ellenkezőleg.

Az orosz agresszióra, remélhetőleg átgondolt választ fognak adni az ukrán vezetők, mivel orosz gáz nélkül a háztartások nem képesek átvészelni a közelgő telet. Stratégiailag tehát az energiafüggőség részben megköti a kijevi vezetők kezét, így csak Európa és a nemzetközi közösség segítségében reménykedhetnek.

Ukrán részről joggal mondhatnák, hogy „az oroszok már a spájzban vannak”, de Moszkva még kitartóan és rendíthetetlenül tagadja az inváziót. Putyinnak nem kell túl keskeny pallón lavíroznia, hogy maga mellé állítsa az orosz közvéleményt birodalomrekonstrukciós tervei végrehajtásához, ehhez csak a posztkommunista nemzetállamok oroszajkú lakosságának érdekvédelmére kell hivatkoznia. Népszerűsége az elmúlt időszakban folyamatosan növekedett, olyannyira, hogy 100-ból 85 orosz pozitív véleményt fogalmaz meg róla.

A háború beárazása heves eladási hullámokat és pánikszerű tőkekiáramlást indukálhat, amely a jelenlegi pozícióira is drasztikus hatással lehet.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra”]