2024 április 27

Elkerült adók fűtik a technológiai szektort

Valami megmozdult a technológiai iparban. Sorjáznak a hírek. Jók és rosszak, egyaránt. Ami az elemzőket is kirángatta a tespedtségből. Vajon kezdődik az újabb fellendülés, vagy csak itt van az ősz…

információ technológia hírközlés 123rfHírek, hírek hátán

Ha csak az elmúlt nap termését nézem az elektronikus postaládámban. Akkor azt látom, hogy a Tesla Motors Nevadában fogja felépíteni a világ legnagyobb lítium-ion gyárát. A Samsung virtuális szemüveget ígér, az Apple befektetői meg már tűkön ülnek az újabb iPhone miatt. A Facebook 20 perces leállása ezekhez képest szinte banális ügynek látszik.

Az Erste elemzői már a napokban is úgy vélték, erős fundamentális érvek szólnak a világ elsőszámú keresőóriásának részvényei mellett. Az innovációk révén jelentős növekedési potenciál rejlik a Google részvényekben, ráadásul a középtávú kilátások alapján alulértékeltnek tűnik a papír, különösen, ha figyelembe vesszük a vállalat jelentős készpénzállományát is. Azóta kitisztult a technikai kép, a kurzus a 200 napos mozgó átlag fölé tornászta magát, vagyis immár semmi sem áll az emelkedés útjában.

Ősz effektus

Ilyen tűzijáték nyomán joggal gondolhatjuk, hogy újabb emelkedés előtt állhat a technológiai szektor. Vagy mégsem?

Az ősz számlájára írhatjuk a technológiai szektort övező nagyobb figyelmet – vélekedett Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője, emlékeztetve: nyáron sem voltunk hírek hiányában, csak akkor a nyaraló befektetők nem figyeltek a híradásokra.

nasdaq tőzsde börze USA new york 121022Más kérdés – folytatta -, hogy a technológiai szektor mindig is érzékenyebb volt a növekedési kilátásokra. Ugyan a részvényindexek hónapok óta csúcsra járatottak, de még mindig lehet növekedési potenciál a piacon.

Most épp az adón spórolnak

Észre kell azonban venni – tette hozzá, hogy az alkalmazkodás harmadik hulláma bontakozik ki a technológiai cégeknél. A válság első szakaszában az alkalmazottak leépítése volt a jellemző vállalati magatartás, azután a második hullámban az egyéb költségcsökkentő intézkedések kerültek fókuszba.

Most éppen az adók optimalizálását állítják a nyereségesség szolgálatába. Ami, persze kétélű fegyver. Mert a rövid távú tőzsdei szemléletben nyilván jutalmazzák a befektetők a csökkenő adóterheket. Másfelől, a be nem fizetett adó hiányozik a költségvetésekből, ami számos csatornán – fogyasztás, nyugdíjrendszer – keresztül előbb-utóbb visszahat a gazdaságra.

Azt lehet tehát mondani, hogy az elmúlt években gyakran adódollárokból mentett tőzsdei szereplők nem túlságosan hálásak a kilábolás idején.