2024 április 25

Elromlott a hangulat Amerikában

A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,21 százalékkal, a tőzsdén jegyzett legnagyobb amerikai részvénytársaságok Standard & Poor’s 500-as mutatója 0,27 százalékkal, a technológiai részvények Nasdaq Composite indexe pedig 0,28 százalékkal állt pénteki záróértéke alatt a nyitást követő percekben. (Hétfőn az amerikai piacok zárva voltak. Pénteken gyengültek a vezető indexek, miután Janet Yellen Fed-elnök egy beszédében jelezte, hogy a monetáris szigorítás már az idén megkezdődhet. A Dow Jones 0,29 százalékkal, az S&P 0,22 százalékkal, a Nasdaq Composite pedig 0,03 százalékkal csökkent.)

Csökken az olajár
Az olaj jegyzése főleg a dollár erősödése és az amerikai termelés várható élénkülése miatt kissé csökkent. Kedden kora délután a New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordóját (159 liter) 58,97 dollárért adták, 75 centtel olcsóbban, mint az előző kereskedési napon. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj ára 74 centtel 64,77 dollárra csökkent.

Csalódást keltő adat jött

Vártnál nagyobb mértékben csökkent a tartós fogyasztási eszközök áprilisi megrendelés állománya az Egyesült Államokban – közölte kedden a washingtoni kereskedelmi minisztérium.

A múlt hónapban szezonális kiigazítással 0,5 százalékkal esett a tartós, azaz a legalább három évig használatban lévő fogyasztási cikkek megrendelés állománya az Egyesült Államokban. Elemzők kisebb, 0,1 százalékos csökkenést vártak áprilisra. Éves szinten a rendelésállomány 1,3 százalékkal csökkent a múlt hónapban. Márciusban 5,1 százalékos havi szintű növekedést regisztráltak. A tartós fogyasztási cikkek megrendeléseinek áprilisi csökkenése elsősorban a repülőgépek és gépjárművek iránt visszaesett keresletet tükrözi. A tartós fogyasztási cikkek megrendelései a közlekedési eszközök nélkül 0,5 százalékkal nőttek.

Drágultak a lakások

A vártnál nagyobb mértékben emelkedett az amerikai lakóingatlanok ára márciusban, az ország nyugati felében jegyeztek fel nagyobb drágulást.

Az Egyesült Államok 20 legnagyobb városában 5 százalékkal nőttek a lakóingatlanárak éves összevetésben, ugyanúgy, mint februárban – derült ki a kedden ismertetett S&P/Case-Shiller indexből. A szakértők szerényebb, 4,7 százalékos növekedéssel számoltak.

A legnagyobb drágulás San Franciscóban volt, 10,3 százalékkal, amelyet Denver követett 10 százalékkal.