2024 április 19

Erre a levélre figyel a világ hétvégén

Buffett úgy tűnik, a nagy dátumot arra fogja használni, hogy átfogó értékelést nyújtson. Erre enged következtetni az is, hogy már decemberben közölte, 20 ezer szó (körülbelül 30 oldal) kész is van a levélből – írja a MarketWatch. Noha az írást nyilvánvalóan szerkesztik, a Wall Street Journal szerint Buffett levele átlagosan 14 ezer szó körül szokott mozogni.

Warren BuffettHibák

Bár elsőre ellentmondásosnak tűnhet, a legnagyobb befektetők imádnak a múltbéli hibáikról beszélni. Ennek egyszerűen az az oka, hogy a siker kulcsa a fegyelem, és hogy tudjanak tanulni a tévedésekből. Éppen ezért szeretik felemlegetni, hogy milyen bukkanók és hullámvölgyek vezettek a csúcsra.

Nincs ez másképp Bufett-tel sem, aki 1989-es levelének egy részében összefoglalta „Az elmúlt 25 év hibáit”.

„Reméljük még 25 év múlva már az első 50 év hibáit lehet megírni. Ez pedig 2015 körül azt jelenti majd, hogy sokkal több oldalra lesz szükség, mint most.” – írta Buffett egykor.

Örökség

Ez az a kérdés, amely továbbra sem évül el. Noha Buffett korábban kijelentette, hogy ő és az igazgatótanács megegyeztek abban, hogy ki lesz a „trónörökös”, azóta sem hozták nyilvánosságra, pontosan kiről van szó.

A két legfontosabb név, akik felmerültek a találgatások során, Todd Combs és Ted Weschler vagyonkezelők voltak.

Lehetséges tehát, hogy Buffett további információkat oszt majd meg az utódlás kérdéséről, de az igen valószínűtlen, hogy konkrétan megnevezné a személyt, aki átveheti majd tőle a stafétát.

Pénztömegek

A Berkshire Hathaway igen jelentős készpénzen ül, amit jól mutat, hogy szeptember 30-án 62,4 milliárdos készpénzállománnyal rendelkezett. A befektetők valószínűleg nagyon várják, hogy kiderüljön, vajon Buffett milyen irányban készül további felvásárlásokra a hatalmas tőkéből.

A kérdés azért is izgalmas, mert a Reuters szerint az egyik fő kérdés az lesz, hogy Buffett folytatja-e a tengerentúli nyitását. Maga a mester is úgy nyilatkozott ugyanis, hogy szeretne további német vállalatokat felvásárolni.

Buffett stratégiája, hogy erős társaságokban szerez döntő érdekeltséget, egyre nehezebb feladat elé állítja őt az Egyesült Államokban. „Warren Buffett felismerte, hogy a tengerentúli terjeszkedés a jövő egyik kulcsfontosságú elemének minősül” – nyilatkozta a Reutersnek Michael Yoshikami, a Destination Wealth Management vezérigazgatója, régi Berkshire részvényes.

A méret hátulütői

Izgalmas lesz látni, hogy Buffett levelében hogyan viszonyul majd ahhoz, hogy a Berkshire hatalmas behemóttá nőtte ki magát. A méret ugyanis a teljesítmény ellensége is lehet, amennyiben a hatalmas portfólió gátolja a megfelelő rugalmasságot.

warren buffett gtv 141021„A jelenlegi méretünk miatt az egyaránt tartalmas és értelmes akvizíciók sokkal nehezebbek, mint korábban voltak” – hangsúlyozta 2012-es levelében Buffett.

Érdekes adalék, hogy a legenda már az első, 1965-ös levelében is arra figyelmeztetett, hogy komoly veszélyekkel járhat a vállalat túl nagy mérete. A jövő tehát igencsak kérdéses, mindazonáltal biztos, hogy történelmi nap lesz a szombat.