2024 április 20

Fejlesztésekre és pályázatokra koncentrál az Alteo

A társaság stabil gazdálkodás mellett az elmúlt évben is sikeresen bővítette megújuló erőművi portfólióját, miközben a villamosenergia-kereskedelem területén is jelentősen növelte ügyfélkörét.

Dinamikus bővülés

Az ALTEO Csoport alaptevékenységét legjobban tükröző eredménykategória – az értékcsökkenés, a pénzügyi tételek és a társasági, valamint ágazati nyereségadó előtti működési eredményességet kifejező – EBITDA konszolidált értéke 816 millió forintot ért el tavaly, amely 38%-kal haladja meg a 2012-es értéket.

„A vállalat dinamizmusára jellemző, hogy 2013 első három negyedéve alatt a Csoport által termelt 524 millió forint értékű EBITDA már 89 százalékát realizálta a 2012-es év teljesítményének. A negyedik negyedév jellemző szezonalitásnak megfelelően jelentős értékkel, további 292 millió forinttal növelte az első kilenc hónap értékteremtését” – mondta Ifj. Chikán Attila, aki arra is rámutatott, hogy az EBITDA növekedését nagyrészt a szélerőművek fokozatos csoportba épülése, illetve a depóniagáz erőművek javuló teljesítménye segítette.

Az ALTEO csoport konszolidált árbevétele 6,2 milliárd forint volt tavaly, amely 11 százalékkal haladta meg a 2012. évi értéket. A teljes árbevételből a legnagyobb részesedéssel – 41 százalékkal – 2013-ban is a hőenergia értékesítés részesedett, de jelentős a villamos energia eladásából származó bevétel 24 százalékos részaránya is, amelynek több, mint fele a megújuló erőművekből származott. A villamosenergia-kereskedelmi üzletág az árbevétel 33 százalékát biztosította.

Jól teljesítenek a szélerőművek

A cégcsoport diverzifikált portfóliója az értéklánc alapú – energiatermelés, kereskedelem, energiagazdálkodás – megközelítésnek és a gyors reakciókészségnek köszönhetően sikeresen alkalmazkodott a 2013-ban uralkodó szabályozási folyamatokhoz is. A zöld energiát termelő erőművek az elvártnak megfelelően teljesítettek – a szélerőművek 2013-ban mind a terveknek, mind az iparági legjobb teljesítményeknek megfelelő kapacitás-kihasználtsági és villamosenergia-értékesítési adatok mentén termeltek, sőt, az egyik egység éves kapacitáskihasználtsága 32 százalék feletti volt, ami jócskán meghaladja a szektorbeli átlagokat.

A pénzügyi adatok értelmezéséhez a vezérigazgató fontosnak tartotta kiemelni: a szezonalitás az ALTEO tevékenységében hangsúlyosan érvényesül, hiszen a fűtési idényben – jellemzően az első és negyedik negyedév – realizálódik a Csoport fűtőerőművei által termelt árbevétel és eredmény legjelentősebb része. „E mellé csatlakozott a négy szélerőmű, amelyek termelése szintén szezonális, és rendszerint az első és a negyedik negyedévben magasabb” – tette hozzá Ifj. Chikán Attila.

Az időjárás és az ezzel összefüggő pénzügyi eredményesség tekintetében az egyes üzleti évek között megfigyelhetőek különbségek: a sokéves átlagoktól való eltérés az átlaghőmérsékletek, illetve átlagos szélsebességek tekintetében, befolyásolja az erőművek eredménytermelő képességét. A 2013-as év eredménytermelés és működés szempontjából kifejezetten kedvező időjárása segítette a hőerőművek és a szélerőművek termelését.

Veszteséggel zárták 2013-at

„A Csoport 30 millió forint adózás előtti veszteséggel, illetve 57 millió forint átfogó veszteséggel zárta a tavalyi évet. A veszteség kialakulásában legnagyobb súllyal egyes, tényleges pénzkiadással nem járó tételek játszottak szerepet. Tipikusan ilyen az amortizáció, ami egy intenzív beruházási, befektetési tevékenységet végző vállalat esetében jellemzően magas, illetve a devizaárfolyam alakulásból származó veszteség” – mondta Ifj. Chikán Attila, aki azt is megjegyezte, hogy az árfolyam változása, elsősorban az ALTEO euró lapú beruházási hiteleinek értékére van hatással.

Kiemelte, hogy továbbra is töretlen az intézményi befektetők bizalma az ALTEO iránt, amelynek köszönhetően például csökkent a társaság kötvényeinek kockázati felára. „Ezt a bizalmat mutatja, hogy idén januárban 624 millió forintos össznévértéken sikerült, a korábbinál kedvezőbb feltételek – egy évvel hosszabb futamidő és közel 500 bázisponttal alacsonyabb kamatérték – mellett, zárt körben kötvényt kibocsátanunk egy intézményi befektető részére” – hangsúlyozta a folyamatosan új befektetési lehetőségeket kereső vállalat vezérigazgatója.

A hazai megújuló energia alapú energiatermelés új ösztönző rendszerének megjelenéséig a cégcsoport elsősorban az akvizíciókra helyezi a hangsúlyt a belföldi piacon, illetve keresi a pályázati támogatás mellett megvalósítható fejlesztések lehetőségét a megújuló alapú, lokális energiatermelés területén.