2024 március 28

Lehet ütni a bankokat, bírják

Zöldbe borultak tegnap a tengerentúli parkettek, miután a JP Morgan Chase és a Goldman Sachs is az elemzői várakozások felett teljesített, hasonlóan a korábban jelentő Citigrouphoz és Wells Fargóhoz. Mielőtt elborítana minket is a parttalan optimizmus, azért érdemes rápillantani a számokra.

profitkilátások 123rfCsökkenő nyereségességet díjaz a piac

A mostani gyorsjelentési szezon szinte másolja a megelőző negyedéveket, amennyiben az időszak eleji optimista eredményvárakozások a végére jelentősen csökkentek, mondhatni enyhe pesszimizmusba hajlottak – hangsúlyozta Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője. A pénzügyi szektorban is azt láthattuk, hogy a lécek menetközben lejjebb kerültek. Amit azután az eddig jelentő bankházak sorra átugrottak, s a piac kedvezően fogadta a „vártnál jobb” számokat.

Nem lehet nem észrevenni, hogy JP Morgan Chase esetében a piac csökkenő nyereségességet díjazott árfolyam emelkedéssel, hiszen a nyereség 6,49 milliárd dollárról 5,98 milliárd dollárra, a korrigált nettó bevétel pedig 25,95 milliárd dollárról 25,35 milliárd dollárra szűkült. Még szerencse, hogy a Goldman Sachs nyeresége legalább emelkedett nagyjából 5 százalékkal, 1,93 milliárd dollárról 2,03 milliárd dollárra az idei második negyedévben. De az értékpapír-piaci, a devizapiaci és az árutőzsdei kereskedésből (FICC) származó bevételek a Goldmannál is csökkentek 10 százalékkal. Igaz, a rivális Citigroupnál 12 százalékos, a JP Morgannál 15 százalékos mínusz szerepel ebben a sorban.

Egyre bírságállóbbak a bankházak

nagybankok_123rfVáltozást talán csak abban láthatunk, hogy a bankokat egyre nagyobb összegekre bírságolják. Meglepetést ugyan ez sem okozhatott, mert jobbára a 2007 és 2009 közötti időszakról van szó. Hogy miért most zuhannak ki ezek a csontvázak a páncélszekrényekből? Nos, erre csak részben ad magyarázatot az eljárások elhúzódása. Blahó Levente szerint mostanra ítélte úgy a helyzetet a hatóság, hogy a bankok már elég erősek az esetenként milliárd dolláros nagyságrendű bírságok kifizetéséhez.

Tulajdonképpen csak a nagy bankházak bírságállósága ad okot valóban indokolt optimizmusra. Annál is inkább, mert a szabályozás szigorodása és a számonkérés egyúttal a tisztulás és a bizalom helyreállásának irányába mutat. Egyébként a jövőre nézve egyéb derűs távlatot nem kínálnak a pénzügyi szektor gyorsjelentései. Miként a menedzsmentek obligát optimizmusának sem érdemes bedőlni, mert mire a tényszámokat kell majd felmutatni, sanszos, hogy megint visszafogják a kilátásokat.