2024 április 18

Mennyit zsákoltak a franciák a magyar gyógyszercégből?

Tegnap lezárult az EGIS többségi tulajdonosának ajánlata, amit 28 ezer forintos áron tett a kisrészvényeseknek. Az eredményre azonban még várnunk kell néhány napot, amíg a Servier közzé nem teszi, hogy mennyi részvényt gereblyézett össze.

Az 55 százalék már biztos

A részvények felajánlására október 2. és november 5. között volt lehetőség, s az ellenértéket legkésőbb november 12-ig fizetik ki azoknak, akik éltek ezzel az ajánlattal. Fontos körülmény, hogy az ajánlati felhívásban nem szerepelt elállási jog, vagyis mindenképpen megveszik a részvényeket azoktól, akik ezt felajánlották.

Annyi bizonyos, hogy a Servier részesedése a gyógyszercégben meghaladja az 55 százalékot, mert a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. Igazgatósága úgy döntött: értékesítik a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alaptól átvett közel 5 százalékos részesedést. Ami az ajánlati áron 10,33 milliárd forintot jelent.

Lehetséges forgatókönyvek

Az ajánlattétel a Servier 50,91 százalékos tulajdonrészével indult, s három forgatókönyv valósulhatott meg – mondta Horváth Ákos, az Equilor elemzője.

Az első lehetőség, hogy a Servier az ajánlattal nem érte el a 75 százalékos tulajdoni hányadot. Ebben az esetben csak a közkézhányad szűkült. És várható, hogy a francia nagytulajdonos a BÉT-en folytatja a vásárlásokat, legalább a 75 százalékos küszöb eléréséig.

A másik lehetőség, hogy az ajánlattal 75 százalék fölé kerültek, de nem érték el a 90 százalékos küszöböt. Ebben az esetben az alapszabály szerint egy rendkívüli közgyűlési összehívásával kezdeményezhetik a tőzsdei kivezetést. Ami azzal járna, hogy az Egis-részvényesek egy Zrt. tulajdonosaivá válnának.

Három hónap van a kiszorításra

Végül, a harmadik lehetőség, hogy az ajánlattal 90 százalék fölé kerültek. Ekkor élhetnek a kiszorítás jogával. Fontos azonban, hogy a 90 százalék fölé kerülésre még három hónapja van a Serviernek. Az úgynevezett kiszorítási eljárásra ugyanis akkor kerülhet sor, ha a sikeres nyilvános vételi ajánlat lezárását követő három hónapon belül legalább 90 százalékot elérő befolyást ér el valamelyik tulajdonos.

Kiszorítás esetén a Servier 28 ezer forinton szerezné meg a maradék részvényeket. Ami együtt járna a tőzsdei kivezetéssel.