2024 április 23

Mínuszal nyitott Budapest és London

A londoni FTSE-100 index 0,02 százalékkal csökkent, a frankfurti DAX-30 index 0,05 százalékkal nőtt, a párizsi CAC-40 index 0,08 százalékkal erősödött nyitáskor.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 27,62 pontos csökkenéssel, 18 539,68 ponton nyitott csütörtökön. A szerdai záró értékéhez képest 0,15 százalékkal gyengült.

Szerdán a londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 0,21 százalékos romlással 6935,38 ponton zárt. Frankfurtban a DAX-30 0,04 százalékos többlettel 11 210,27 ponton végzett. Párizsban a CAC-40 0,09 százalékkal 4882,22 pontra gyengült.

Belehúzhat a Telekom

Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője nem számít nagy árfolyammozgásokra a BÉT-en. A nagyobb papírok tarthatják árfolyamukat, míg a gyorsjelentését szerdán közzétevő Magyar Telekom erősödhet a szakértő szerint.

A távközlési cég 1,54 milliárd forint konszolidált nettó eredményt ért el 2014. negyedik negyedévében, szemben az egy évvel korábbi 253 millió forinttal. Bár a Telekom tavalyi eredménye után nem tervez osztalékfizetést, 2015. évi eredménye után várhatóan részvényenként minimum 15 forint osztalékot fizet – hívta fel a figyelmet Móró Tamás.

Ballai Zoltán, a Raiffeisen üzletkötője elmondta: alacsony-közepes forgalom mellett közepes mértékű erősödést vár a BÉT-en, miután a főbb ázsiai indexek többsége pluszban zárt, és a forint is erőt mutat. Úgy vélte, hogy a befektetők kedvezően értékelik a Magyar Telekom eredményeit, és a kilátásba helyezett jövő évi osztalékfizetést, ezért ennél a papírnál ő is erősödésre számít.

Erre figyel ma a piac

Csütörtökön a makrogazdasági adatok befolyásolhatják legjobban a tőzsdei kereskedést. A GfK gazdaságkutató intézet márciusra vonatkozó, előremutató német hangulatindexe, az Európai Bizottság februári gazdasági hangulatmutatója (ESI) és a nagy-britanniai tavalyi negyedik negyedéves GDP adat kaphat nagyobb figyelmet.

Délelőtt teszik közzé a februári német munkanélküliségi adatot és a tavalyi spanyol negyedik negyedéves GDP részletes számait is, majd délután az Egyesült Államokban megjelenik a januári munkanélküliségi adat, a januári inflációs jelentés, és a tartós cikkek rendelésállományának januári változásáról készült felmérés.

A görögországi helyzet továbbra is nagy hatással van a befektetői hangulatra. Szerdán Mario Draghi az Európai Központi Bank elnöke megvédte az EKB munkáját az Európai Parlamentben. Mario Draghi szerint a bank nem volt túlzottan szigorú Görögországgal a görög hitelprogram meghosszabbításáról szóló tárgyalások idején, egyszerűen betartotta a saját hitelezési szabályait.