2024 május 08

MKB: a bolgár leány elkelt, a románt árulják

Az MKB Bank 2012-ben elfogadott stratégia alapján zajló üzleti átstrukturálás keretében értékesítette a bolgár Unionbankban meglévő 100 százalékos tulajdoni hányadát, csütörtökön a szükséges hivatalos engedélyek birtokában lezárult, a vevő First Investment Bank.

A jövő évtől tiszta portfólió

Az MKB közleményében felidézi, hogy tulajdonosa, a BayernLB és az Európai Bizottság között tavaly létrejött megállapodás értelmében a magyar bank új stratégiájának egyik alapeleme a külföldi egységek leépítése. E stratégia végrehajtásaként került sor az Unionbank értékesítésére is.

Hozzáteszik, hogy folyamatban van a többi, a core bank jövedelemtermelő képességét veszélyeztető érdekeltség és tevékenység leválasztása, így a román érdekeltség értékesítése is. „Ezek lezárásával a bank ismét közelebb kerül ahhoz, hogy a jövő évben tiszta portfólióval, a jó jövedelmezőségi potenciállal bíró üzleti tevékenységekre összpontosítva folytathassa tevékenységét”.

Aktív szakaszba ért az átszervezés

Az MKB Csoport adózás előtti vesztesége az első félévben az egy évvel korábbi 17,97 milliárd forintról 26,3 milliárd forintra nőtt a konszolidált, nemzetközi számviteli szabályok (IFRS) szerinti adatok alapján, aminek közel kétharmada, 18,1 milliárd forint a banki különadókra vezethető vissza.

A csoport konszolidált mérlegfőösszege egy év alatt 11,3 százalékkal csökkent és június végén 2384,092 milliárd forintot tett ki. Az ügyfélhitelek állománya 23,2 százalékkal, az ügyfélbetéteké 12,7 százalékkal mérséklődött.

Mint az MKB a jelentés kapcsán kiadott közleményében kifejtette, a zsugorodó állományi és eredménytételek egyaránt jelzik, hogy a non-core (nem alap) üzleti tevékenységek és egységek leépítésének folyamata aktív szakaszához érkezett. A működés hatékonyabbá tételének további feltétele a szigorú költséggazdálkodás fenntartása.

A BayernLB és az Európai Bizottság közötti megállapodásnak része az MKB Bank értékesítése is, amelynek végső határidejét a dokumentum 2016-ban határozza meg.