2024 április 24

Mol-INA: a saját profitjukat eszik

Nincs jobb, mint egy szigorúan bizalmas választott bírósági döntés, amiből azután mindkét fél szabadon szemezgetve szivárogtathat. Természetesen a saját szája íze szerint. Végképp aláásva ezzel a részvényárfolyam felépülésébe vetett reményeket.

Eladhatnák, ha lenne kinek

mol-ina2Újabb lendületet kapott az INA két nagytulajdonosának nyilatkozatháborúja. A magyar Mol és a horvát állam médiapárbajának talán az lehet a közös nevezője, hogy az UNICTRAL nemzetközi választott bíróság augusztus 16-i döntésében kimondta, nem rendeli el az INA-részvények eladásának korlátozását, ezért mind a Mol, mind a horvát kormány (és az INA valamennyi más tulajdonosa) az eljárás alatt is szabadon értékesítheti részvényeit.

Más lapra tartozik, hogy ugyan kinek lehetne eladni a két nagy pakettet együtt, vagy külön-külön bármelyiket? Miután az elmúlt hónapokban jobb ötlet egyik félnek sem jutott eszébe, minthogy azzal fenyegetőzzön, átpasszolja részvényeit az oroszoknak. A tulajdonostársak bosszantásának ez a kézen fekvő módja azonban elbukni látszik az Oroszország elleni európai szankciókon.

Mihez tartás végett

Vannak azért a vitának egészen bizarr fordulatai is. Így például a horvát fél szerint az UNCITRAL választott bíróság „prima facie”, azaz első pillantásra korruptnak találta a Mol-INA szerződés vitatott pontjait. Hogy valójában miként vélekedik a választott bíróság, azt nem egyhamar tudjuk meg. Talán ősszel, de sanszosabb, hogy csak tavasszal jelenik meg valamiféle kommüniké.

Magyarok vagyunk, nem tehetünk jobbat, mint hogy tartjuk magunkat ahhoz, amit a Mol állít – mondta némi malíciával Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. Míg Kiss Mónika, az Equilor szenior elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy láthatóan, mindkét fél a saját szája íze szerint szemezget és szivárogtat a bírósági döntésből, amely egyelőre nem nyilvános.

Csodákat, persze, a döntés megismerésétől sem várhatunk, hiszen egy választott bírósági határozatnak azért viszonylag kicsi a súlya. Nem véletlen, hogy egyelőre a Mol részvényárfolyama sem reagált a döntésre.

molina2Gyors válás kizárva

A jelenlegi nyomott kurzus nem adhat okot túlzott optimizmusra. Annál is kevésbé, mert a horvátországi részvényesi vita jelentős kockázatok árnyékában zajlik. Talán a legfontosabb, hogy az orosz szankciók miatt esély sincs a korábban kézenfekvő, gyors „válásra”. Ráadásul, az még csak hagyján, hogy nincsenek jelentkezők az INA pakettra, de a perben állás miatt a beruházások is az éppen minimálisra szorítkoznak, ami a horvát finomítók elavultsága miatt egyáltalán nem szerencsés.

Valójában mindkét félnek az lenne a valós érdeke, hogy egyezségre jussanak a horvát olajtársaság irányítását illetően. Mert az elhúzódó vita lényegében azt jelenti, hogy a felek a saját profitjukat eszik. Miközben lenne fantázia a további együttműködésben. A horvát fél a finomítói ágazat alig halasztható beruházásait remélheti, míg a Molnak az INA kitermelési üzletága lehet érdekes.